LİSTE

Unutulmaz 9 Fenerbahçeli Frikik Ustası

11 Şubat 2020 Salı

Futbol, golleriyle güzel. Bu goller bir de frikikten geliyorsa, bambaşka bir seyir zevki çıkıyor ortaya. Ayak içi, ayak üstü, yerden, baraj üstünden... Fenerbahçemize de sayısız frikik ustası uğradı. Bunlardan unutulamayan 9’unu listeledik. Bordeaux zaferinin mimarlarından İlyas Tüfekçi’den, fizik kurallarını unutturan Roberto Carlos’a; bugün oynasa Xavi’den önce adı anılacak olan Oğuz Çetin’den, mesafe tanımayan Pierre van Hooijdonk’a...
 

Haim Revivo

2000-01 sezonunda Celta Vigo’dan transfer edilen Haim Revivo, aynı sezonda Fenerbahçe’nin unutulmaz Gaziantepsor maçında da oynayan ve şampiyon olan kadronun önemli oyuncularından biriydi. Estetik gollerinin yanında, attığı frikik golleriyle de akıllarda iz bıraktı. Yumuşak ve klas frikikleriyle Fenerbahçe taraftarlarına birçok kez gol sevinci yaşatmıştı.
 

İlyas Tüfekçi

1983-84 sezonunda Fenerbahçe’ye Almanya'da Schalke 04 takımından transfer olan İlyas Tüfekçi, attığı frikik golleriyle hatıralarda kaldı. Fenerbahçe’nin efsanevi Bordeaux zaferinde de kadroda olan İlyas Tüfekçi, Fenerbahçe’yle 1 kez şampiyonluk sevinci de yaşadı. Cumhurbaşkanlığı Kupası'nı ve Donanma Kupası'nı iki kez kazanan Tüfekçi, üç sezon oynadığı Fenerbahçe’de 86 maça çıktı ve 30 gol kaydetti.

Jay Jay Okocha

Kırmızı ayakkabılar... 1996-97 sezonunda Fenerbahçe’de transfer olan Agustine (Jay Jay) Okocha; tarzı, stili, oyunu ve eğlenceli kişiliğiyle Fenerbahçeli taraftarların sevgilisi olmayı başardı. Her iki ayağıyla da harika becerileri olan Okocha, attığı frikik golleriyle de hala Fenerbahçe taraftarlarının zihninde. Fenerbahçe’den ayrılırken PSG’ye 12 Milyon Euro karşılığında transfer oldu ve kulübüne maddi destek de sağladı.

Milan Rapaiç

2000-01 sezonunda gelen şampiyonluğun ana kahramanlarından biri de Milan Rapaiç’ti. Taraftarlarımızın hala unutamadığı isimlerden biri olan Rapaiç, hırsı ve lider karakteriyle birçok zor maçın da kahramanı olmuştu. O kadronun kazandığı frikikler, Rapaiç ve Revivo’yla birlikte adeta rakip takım için penaltı gibi bir tehditti. Fenerbahçe tribünleri tarafından “Rap Rap Rapaiç” şeklinde çağırılan usta futbolcuyu sahada izlemenin tadı halen damağımızdadır.

Oğuz Çetin

1988-89 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olan Oğuz Çetin, o dönemde dahi günümüz orta saha yıldızlarına benzer bir futbol oynardı. Uzun pasları, saha görüşü ve saha içi liderliğiyle hem Fenerbahçe’nin hem de A Milli Takım'ın kaptanlığını da yapmıştı. "İmparator" lakaplı futbolcu, klas ve keskin frikikleriyle de simgeleşmişti. 103 gollü şampiyonluğun da önemli oyuncularından biriydi.
 

Pierre van Hooijdonk

Fenerbahçe’ye geldiği ilk günden, son gününe kadar taraftarların bağrına bastığı bir isim olan Van Hooijdonk, 2002-03 ve 2003-04 sezonlarında gelen şampiyonluklarda takımın en önemli isimlerden biriydi. Frikiklerde topun başına 30 metrede de geçse, aynı kalitede vuracağını herkes bilirdi. O, frikiklerin gelmiş geçmiş en usta ayaklarından biriydi. Pierre "Pare", attığı harika gollerle de Fenerbahçe tarihinde çok önemli bir yere adını yazdırdı.

Alex de Souza

Onu uzun uzun yazmaya gerek yok... "Doktor" topun başına geçtiğinde, gol olacağını hissettirirdi. Fenerbahçe’nin efsane kaptanlarından Alex de Souza, frikiklerde rakip takıma dahi gol atacağını belli ederdi. Rakip kaleciler çokça Alex’in frikiklerinde hareket dahi edemezdi. Kaptan ilk sezonundan, son sezonuna kadar usta işi ve klas vuruşlarıyla Fenerbahçe forması altında gollerini attı. Ne mutlu ki bize, onun frikiklerini canlı olarak izleme imkanı bulduk.
 
 

Roberto Carlos

Fizik bazı şeyleri açıklamakta zorlanmıyor ama Roberto Carlos vurduğunda hep zorlandı. Hem sert, hem de harika frikik gollerinde adeta tek isimdi Roberto Carlos. Kariyeri boyunca yalnızca giydiği kulüplerin formasıyla değil; Brezilya Milli Takımı formasıyla da efsaneleşmiş olan Carlos, Fenerbahçe’de de frikikte topun başına geçtiğinde, rakip kalecilerin korkulu rüyası olurdu.
 

Şenol Ustaömer

Küçük Şenol olarak da bilinen Şenol Ustaömer, 1988-89 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu. Aynı sezon, Fenerbahçe’nin 103 gollü şampiyonluğunun da geldiği yıldı. Bir savunma oyuncusu olmasına ve takımda Oğuz Çetin gibi bir frikik ustası olmasına rağmen sayısız kez frikiklerde topun başına geçti. Attığı birçok frikik golüyle de hafızalara kazındı.