LİSTE

Fenerbahçe’de Forma Giymiş 5 Rumen Futbolcu

11 Şubat 2020 Salı

Romanya, özellikle başarılı futbol kulüpleri sayesinde uzun yıllar önemli bir futbol ülkesi olmayı başardı. Yetiştirdiği oyuncular, dünyanın birçok ülkesinde başarılarıyla takımlarına katkıda bulundu. 1997 senesinde FIFA Dünya Sıralaması’nda üçüncülüğe kadar yükselen Romanya futbolu, Türkiye’ye de çok fazla sayıda oyuncu gönderdi. 1968 ile 2000 yılları arasında Fenerbahçe’de de kimileri unutulmaz anlara imza atmış 5 Rumen futbolcu oynadı.
 

1- Ion Nunweiller

1968-69 sezonunda, dönemin önemli kulübü Dinamo Bükreş’ten transfer edilen Ion Nunweiller, Fenerbahçe’de iki sezon futbol oynadı. Defans oyuncusu olan Nunweiller, savunmada oynadığı soğukkanlı oyunu ile hafızalara yer etmişti. Ion Nunweiller, 91 maçta sırtına geçirdiği çubukluyla 7 kez de gol sevinci yaşadı. Romanya Milli Takımı’nın da futbolcusu olan Nunweiller, 40 kez de milli olma başarısı göstermişti. Fenerbahçe formasıyla 1969-70 sezonunda şampiyonluk sevinci yaşayan Ion Nunweiller, aynı sezon TSYD Kupası’nı da kazanan kadronun bir parçasıydı. 3 Şubat 2015’te geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybetti.
 

2- Ilie Datcu

1969-70 senesinde Dinamo Bükreş’ten transfer edilen Ilie Datcu, belki de “Fenerbahçe’den iyi kaleci çıkar” algısının başlangıcı sayılabilir. Geldiği ilk sezonda oynadığı 30 maçta sedece 6 gol yiyerek halen kırılamayan bir rekora da imza atmıştı. Fenerbahçe’de oynadığı beş sezonda 3 kez lig şampiyonu olan Datcu; 1 kez Türkiye Kupası, 1 kez Cumhurbaşkanlığı Kupası, 1 kez de Başbakanlık kupası kazanmayı başardı. 13 maçta Romanya Milli Takımı forması giyen Ilie Datcu, 1976 senesinde kısa bir süre de Fenerbahçe teknik direktörlüğünü yaptı. Sonradan Türk vatandaşlığına geçen Ilie Datcu, İlyas Datça ismini aldı. Engin İpekoğlu ve Rüştü Reçber gibi önemli kalecilerin yetişmesinde ve Fenerbahçe'de başarılı bir kalecilik geleneğinin oluşmasında oldukça önemli bir rol oynadı.

3- Mircea Sasu

1970-71 sezonunda Fenerbahçe’ye Farul Constanta’dan transfer olan Sasu, yalnızca 7 maç giydiği Fenerbahçe formasıyla 4 gol attı. Döneme şahitlik eden birçok kişiye göre “tadı damağımızda kaldı” şeklinde anlatılan oyunculardan biriydi. Attığı gollerin bir kısmı frikikten, bir kısmı da korner vuruşlarından olduğu için duran toplar konusunda adeta bir profesör olarak görülürdü. Yaşadığı psikolojik sorunlardan dolayı erken yaşta futbolu bıraktı ve 17 Ekim 1983 yılında da hayatını kaybetti.

4- Sabin Ilie

1996-97 sezonunda Romanya liginde Steaua Bükreş formasıyla gol kralı olduktan sonra ertesi sezon Fenerbahçe’ye transfer oldu. Forvet olarak tarzı ve oyunuyla çok ön plana çıkartılsa da, Romanya kariyerinden sonra istediği futbolu bir türlü sergileyemedi. Fenerbahçe formasıyla da sadece 12 maça çıkan Ilie, 3 gol attı. Sezonun ikinci yarısında ise Fenerbahçe’den ayrılmıştır.
 

5- Viorel Moldovan

1998-99 sezonunda İngiltere’nin Coventry City takımından Fenerbahçe’ye transfer olan Viorel Moldovan, Fenerbahçe’de oynadığı sürede sevilen bir isim haline gelmişti. Fenerbahçe formasıyla çıktığı 63 maçta 34 gol atmayı başaran Moldovan, Fenerbahçe’den Nantes’a transfer olduğunda da kulübe o dönem 5 milyon Euro kazandırmıştı. Moldovan, 12 sene boyunca giydiği Romanya Milli Takımı formasıyla da 70 maça çıkıp, 25 gol atmayı başarmıştı.