KÜREK AKADEMİ
Olimpik kürek sporunda Türkiye’de ve Milli takım seviyesinde yurt dışında çok başarılı sonuçlar alan Fenerbahçe Kürek Şubesi, kürek sporunun tanıtılmasına ve yetişkinler ile gençlerimizin kürek sporunu yapabilmelerine olanak tanımak amacıyla «Deniz Küreği Akademisi’ni» Haziran 2019 tarihi itibariyle Dereağzı’ndaki kayıkhanesinde başlatmıştır
 
Amacımız, Deniz Küreği Akademisi ile sportif performans ve takımdaşlık ruhu açısından üst düzey bir spor olan kürek sporunu, Türk Halkı ile tanıştırmaktır.

Deniz Küreği Akademisi kapsamında yapılan kara antrenmanları Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis (Dereağzı) Tesisleri’ndeki Kürek Şubesi’nde su antrenmanları ise tesisimizin önündeki Kalamış Koyu’nda uzman Antrenörlerimiz eşliğinde yapılmaktadır
 
Antrenman saatleri yaz ve kış mevsimlerinde gün doğumu ve batımına göre ayarlanmakla birlikte aşağıdaki şekilde yapılmaktadır

Yetişkinler 06:00-20:00 (Pazartesi Hariç)
Çocuklar (11-16 Yaş) 10:00-13:00 (Cumartesi-Pazar)
Yetişkinlerin daha çok tercih ettiği saatler 06:00-10:00 ve 17:00-20:00 arasıdır.
 
İletişim;
sporokullari@fenerbahce.org
 
@fbkurekakademi (instagram)
@fbsksporokullari (instagram)

SIKÇA SORULAN SORULAR

1) Kimler lisanslı kürekçi olmak için başvurabilir?

Küreğe başlama yaşı en erken 13 yaştır.
13-14 yaşındaki gençlerimizde tercih ettiğimiz boy uzunlukları erkeklerde 175cm ve üzeri, kızlarda ise 165cm ve üzeridir.
 
Kürek sporu hem teknik bilgi hem de sportif performans açısından üst düzey bir spor olduğu ve sportif açıdan başarılı olabilecek iyi bir kürekçinin yetişmesi uzun yıllar aldığı için 13-14 yaş üzerindeki başvurular çok özel bir yetenek ve fiziksel yatkınlık olmadıkça tercih edilmemektedir.
Kürek şubesi yaz aylarında yeni sezon açılmasından (Eylül) önce Kürekçi adaylarını tüm iletişim kanallarından yaptığı duyurular ile davet etmektedir.
Bunun dışında uygun fiziksel özelliklere ve yaş aralığına sahip olan gençlerimiz her zaman başvuruda bulunabilirler.
Tüm başvurular Kürek Şubesi’ne yapılmaktadır.
 
Kürek sporu yarışları yılın sadece belli dönemlerinde olan bir spor dalıdır.
Türkiye’deki yarışlar hava şartları sebebiyle genelde Mart-Ağustos aylarında yapılır.
Dünya’daki önemli yarışlar ise Milli Takım düzeyinde Nisan-Eylül arasında yapılmaktadır.
Ayrıca her 4 yılda bir yaz Olimpiyatlarında Kürek yarışları yapılmaktadır.
 
Bu yarış takvimine hazırlanmak ve başarılı olabilmek için elit Kürekçiler yılın 11 ayı boyunca haftada 6 gün ve günde iki antrenman yaparak hazırlanırlar.
 
Minik, Yıldız ve Genç takım antrenmanları kendi performanslarına göre daha az sayıda yapılabilmektedir.
 
Kürek sporu bir durgun su sporudur. Bu sebeple Fenerbahçe olarak antrenmanlarımızı Ömerli Barajı ve Maltepe’deki tesislerimizde yapmaktayız. Ayrıca yarış takvimine uygun olarak yıl içinde çeşitli tarihlerde kamplar yapmaktayız. Kamplarımız da genelde Sapanca gölündeki tesislerimizde ve Köyceğiz’de yapılmaktadır.
 
Başta kol ve bacak kasları olmak üzere vücudun birçok bölgesindeki kas ve dokuların gelişmesine yardımcı olarak, sağlıklı vücut kompozisyonunun oluşumuna katkı sağlar.
Kardiyovasküler sistemi geliştirerek, aerobik kapasitenin artmasını sağlar.
Kompakt antrenman yönetimi ile az sürede vücut ve performans üzerinde çok büyük olumlu etki sağlar.
Kilo verme üzerinde diğer birçok spora göre çok daha etkili sonuçlar sağlar.
Temel ve geniş kas kütlelerinin doğru çalışmasına yardım ederek kas kuvvetini artırır.
Kasların yoğun çalışmasına destek olduğundan doğal yol ile vücudun daha kısa sürede ve kolay bir şekilde forma girmesine ve fit, kaslı bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.
Metabolizma sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır.
Özgüven ve Motivasyon düzeyinin artmasına destek olmaktadır.
Takım ruhunun gelişmesine destek olmaktadır.
Vücutta yer alan mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olmaktadır.
Stres, üzüntü ve ruhsal gerginlikler gibi birçok negatifliklerin giderilmesine destek olmaktadır.
Hızlı düşünme ve karar verebilme yetisinin gelişmesine destek olmaktadır.
 
Kürek sporunun temelde 7 özelliği vardır;
- Teknik (kürek çekme tekniği ve stili)
- Disiplin (antrenmanlarda ve yarışta)
- Dayanıklılık ve devamlılık
- Kuvvet
- Ekip uyumu
- Tempo
- Denge
13 yaşında başlanılan Kürek sporunda teknik bilgi ve fiziksel performansın oturması genelde 20’li yaşlarda olur. Bu sebeple dünyadaki elit Kürekçiler genelde 20-30 yaş aralığındadır.
Ancak 40’lı yaşlarına kadar üst düzey performans gösteren Dünya Şampiyonaları ve Olimpiyat’larda derece alabilen birçok Kürekçi mevcuttur.
 
Türkiye’de üniversite sınavı ne yazık ki diğer sporlarda olduğu gibi Kürek sporunda da gençlerimiz için bir dönüm noktasıdır. Okul hayatı ile birlikte bu sporu yapabilen birçok sporcumuz ise sonrasında 30’lu yaşlarına kadar üst düzey performans sergileyerek Kürek çekmeye devam edebilmektedirler.
 
Kürek sporu hem antrenmanlardaki devamlılık açısından, hem de yarış performansı açısından disiplinli olmayı ve yoğun antrenman programlarını hayatın içinde doğru kullanabilmek için zamanı verimli kullanmayı gerektiren bir spor dalıdır.
 
Bu iki özellik (disiplin ve zamanı verimli kullanmak) okul hayatı için de çok önemlidir. Bunun yanı sıra fiziksel performansın ve bunun sayesinde ruhsal ve zihinsel performansın gelişmesi de okul hayatını çok olumlu etkilemektedir.
 
Hem Türkiye’de hem de dünyada birçok üniversitenin kürek takımları vardır. Hatta yurt dışında (özellikle Amerika ve İngiltere) kürek bursu ile üniversitelere kabul almış çok sporcu vardır.
 
Deniz Küreği durgun su yerine denizde yapılabildiği için, Olimpik Kürek sporunun daha maceracı bir şekli olarak adlandırılabilir.
 
Deniz Küreği, Olimpik Kürek sporuna göre daha kolay ve hızlı öğrenilebilecek bir spor dalı olmakla beraber gerek tekne biçimleri, gerekse de kürek çekme tekniği açısından birbirinden çok farklı detaylara sahiptir.
 
Daha fazla detayları FISA’nın sayfasında (http://www.worldrowing.com/coastal/) görebilirsiniz.
 
Deniz Küreği Akademisi’ne, spor yapmasına engel olabilecek ciddi bir sağlık problemi olmayan tüm yetişkinler ve gençler (10-17 yaş arası) katılabilir.
Deniz Küreği kayıtları Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis (Dereağzı) Tesisleri’ndeki Spor Okulları kayıt bürosunda yapılmaktadır.
Daha fazla bilgi almak için Kürek Şubesi’ni de arayabilirsiniz.
 
Kara antrenmanları Fenerbahçe Lefter Küçükandonyadis (Dereağzı) Tesisleri’ndeki Kürek Şubesi’nde su antrenmanları ise tesisimizin önündeki Kalamış Koyu’nda uzman Antrenörlerimiz eşliğinde yapılmaktadır.
Antrenman saatleri yaz ve kış mevsimlerinde gün doğumu ve batımına göre ayarlanmakla birlikte aşağıdaki şekilde yapılmaktadır:
 
Yetişkinler 06:00-20:00 (Pazartesi Hariç)
Çocuklar (11-16 Yaş)  10:00-13:00 (Cumartesi- Pazar)
Yetişkinlerin daha çok tercih ettiği saatler 06:00-10:00 ve 17:00-20:00 arasıdır.
 
İş hayatında başarılı olabilmek için, öncelikle yeterli teknik bilgiye, disiplinli ve verimli çalışabilecek kuvvet ve dayanıklılığa, takım uyumu ve çalışmasına yatkınlığına ve sürekli yüksek performans gösterebilecek bir tempoya ihtiyacımız vardır.
 
Bu özelliklerin birçoğu Kürek sporunun temel özellikleri arasındadır.