LİSTE

AVRUPA'NIN 7 BÜYÜK LİGİNDE NORMAL SEZONDA EN FAZLA GOL ATAN TAKIMLAR

23 Ekim 2019 Çarşamba

Futbol gol için oynanan bir oyun. Ne kadar çok atılırsa atılsın izleyenlere yetmiyor. Az gollü geçen sezonlar herkesin hatırasında kötü sezon olarak geçiyor. Güzel hatırlananlar genelde bol gollü sezonlar ve maçlar oluyor. Gelin Avrupa'nın en büyük 7 liginde, normal sezonlarda en fazla gol atana takımlara bir göz gezdirelim. "En güzel sezonları" hatırlayalım.
 
 

İTALYA/ Torino Efsanesi

İtalya, İkinci Dünya Savaşı sırasında birkaç sezon ara verdiği futbol ligi Serie A'yı savaş sonrası tekrardan organize etmişti. Ara vermeden önceki sezonun şampiyonu Torino, fırtına gibi esmeye devam etmiş ve art arda şampiyonlukları kazanmıştı. 1946-47, 1947-48 ve 1948-49 sezonlarını şampiyon bitiren Torino'nun egemenliğini ancak 1949 yılında yaşanan talihsiz uçak kazası engelleyebilmişti. Efsane Torino takımı, 1947-48 sezonunda attığı 125 gol ile o günlerde geriye Serie A'nın halen kırılamayan gol rekorunu bırakıp tarihteki yerini almıştı. Torino, o sezon attığı 125 golün 89'unu evinde 36'sını ise deplasmanda atmıştı.
 
 

HOLLANDA / Total Futbol ve Johan Cruyff

Rinus Michels'in 1965 yılında Ajax'ın başına geçerek oynatmaya başladığı ve futbolda bir devrim niteliği taşıyan total futbolun ilk denemeleri olan sistem sonuçlarını hemen göstermeye başlamıştı. Michels, 1965-66 sezonu ile başlayan ve üç sezon üst üste kazanılan şampiyonluklarla beraber Hollanda'nın bir sezonda en çok gol atan takımını da yaratmayı başarmıştı. Ajax, 1966-67 sezonunda attığı 122 gol ile halen kırılamayan bir rekorun sahibi olmuştu. O sezon daha 20 yaşında olan Johan Cruyff, attığı 33 gol ile gol krallığının da sahibi olurken takımın önemli oyuncularından bir tanesi olarak bu rekorda önemli bir katkıya sahip olmuştu.
 

İSPANYA / Jose Moriunho'nun Rekoru

Real Madrid, üst üste 102 gol atarak ikincilikte kaldığı iki sezonun ardından 2011-12 sezonuna hızlı bir giriş yapmıştı. Jose Mourinho'nun ikinci yılında çıktığı ilk iki maçta toplam 10 gol atan Real Madrid, bu sezonun farklı olacağının da sinyallerini vermişti. İlk dokuz haftada inişli çıkışlı bir grafik izlendikten sonra onuncu haftada oturulan liderlik koltuğunu sezon sonuna kadar terk etmeyen mor beyazlılar 100 puanla şampiyonluğu kazanırken atılan 121 gol ile La Liga'nın da gol rekorunu kırmış oluyorlardı. İkinci sırada kalan Barselona'nın da 114 gol attığı sezonda Madrid, oynadığı 38 maçın 18'ini dört ve daha fazla gol atarak kazanmıştı.
 

FRANSA / Rekor Lig Üçüncüsünün

Futbol tarihi içinde çok farklı zenginlikleri barındırıyor. Dünün şampiyon veya belli başarıları yakalamış takımlarını bugünün devleri arasında bulmak mümkün olmayabiliyor. Fransa lig tarihi açısından da böylesi bir durum ile karşı karşıyayız. 1882 yılında kurulmuş Paris takımı Racing Club de France, şu an Fransa'da amatör liglerde oynayan bir takım olsa da Fransa liginin bir sezonda en fazla gol atan takımı olarak adını tarihe yazdırmıştır. 1959-60 sezonunda Fransa Birinci Ligi'nde yer alan Racing Club de France (RC Paris) takımı 49 puanla ligi üçüncü sırada bitirirken attığı 118 gol bir sezonda atılmış en fazla gol olarak Fransa lig tarihine işlenmiştir.
 

İNGİLTERE/ Manchester City Rekorları Altüst Etti

Premier Lig, 2017-18 sezonunda birçok rekoru bir arada gördü. Pep Guardiola yönetiminde Manchester City, topladığı 100 puan ve attığı 106 gol ile bir sezonda en çok puan toplayıp en çok gol atan takım unvanını elde etti. Rekorlar, 38 maçın 32'sini kazanarak en fazla maç kazanan takım, 79 gol farkıyla en fazla averaja sahip takım, 16 maçla deplasmanda en fazla kazanan takım gibi unvanlarla devam etti. Ligin beşinci haftası ele geçirdiği liderliği sezon sonuna kadar bırakmayan Manchester City, 10 maçını da dört ve daha fazla gol atarak kazanmayı bilmişti.
 

TÜRKİYE / Efsane Sezon ve Fenerbahçe

Türkiye Birinci Futbol Ligi, 1988-89 sezonu ile birlikte kırılması çok güç bir rekora sahip oldu. Fenerbahçe, sezon sonu şampiyonluğu kucaklarken atılan 103 gol lig tarihinin normal bir sezonda atılmış en fazla golü olarak tarihe geçiyordu. Fenerbahçe, sezona hızlı başlamış ve ilk iki maçta attığı dokuz gol ile ligin farklı geçeceğini hissettirmişti. Sarı lacivertli takım, oynadığı 36 maçın 13'ünü dört ve daha fazla gol ile tamamlamış ve toplamda 29 maçı galip bitirmişti. Aykut Kocaman, attığı 29 gol ile krallık tacını başına takarak takımın gol makinesi olmuştu. Fenerbahçe, aynı zamanda o sezon topladığı 93 puanla da lig tarihinin en fazla puan toplayan takımı olmuştur.
 

ALMANYA / Bayern Münih Rakiplerini eziyor

Bundesliga tarihi boyunca ligin en başarılı takımlarından biri olan Bayern Münih, 1971-72 sezonunda şampiyonluğu kazanırken attığı gollerle de bir rekora imza atıyordu. Bayern Münih, o sezon attığı 101 gol ile lig tarihinin bir sezonda en fazla gol atan takımı unvanını elde etmiş ve bu unvanı da yaklaşık 50 yıldır taşımıştır. Udo Latek yönetiminde Bayern Münih o sezon Borussia Dortmund'u 11-1, Eintracht Frankfurt'u 6-3 ve Schalke 04'ü 5-1 gibi skorlarla yenerken takımın golcü futbolcusu Gerd Müller 40 gol ile gol krallığını da kazanıyordu.