KULÜP

Üyelerimiz Ayla filmini Kore Gazilerimiz ve filmin yönetmenleriyle birlikte izledi

05 Eylül 2019 Perşembe 14:33 Son Güncellenme Tarihi: 05 Eylül 2019 Perşembe 14:36

Kulübümüz tarafında düzenlenen açık hava sineması organizasyonları kapsamında dün akşam Ayla filmi Faruk Ilgaz Tesislerimizde gösterildi.
 
1950 yılında Kore Savaşı'nda yaşanan gerçek bir hikayenin konu alındığı, ülkemizde ve dünyada ses getiren, yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini Yiğit Güralp’in, müziklerini ise ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu’nun yaptığı 2017 yılının Oscar aday adayı ‘Ayla’ filmi, üyelerimiz ve misafirleri tarafından izlendi.
 
Kore gazilerimiz ve aileleri ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Pendik Şubesi Başkanı Sefa Altunparlar’ın katıldığı bu özel gecede filmin yönetmeni Can Ulkay, görüntü yönetmeni İngiliz Jean Paul Seresin, filmin başrol oyuncusu İsmail Hacıoğlu’nun babası ve aynı zamanda Fenerbahçeli eski futbolcu ‘Bulgar Mehmet’ lakaplı Mehmet Hacıoğlu da yer aldı.
 
Öte yandan Yönetim Kurulu Üyelerimiz Simla Türker Bayazıt ile Esra Nazlı Ercan da bu anlamlı organizasyona katıldı.
 
Film gösterimi öncesi bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle, Kulübümüzün değerli üyeleri için özel olarak düzenlediğimiz bu güzel akşamda bizlerle beraber olduğunuz için çok teşekkür ediyorum.
 
Bu akşam 2017 yılında ülkemiz adına Oscar’a aday adayı gösterilip ülkemize büyük bir gurur kaynağı olan ve hikayesi ile tüm sinemaseverleri derinden etkileyen Ayla filmini izlemek için buradayız.
 
Aramızda bu geceyi anlamlı kılan çok özel konuklarımız var. Ayla filminin değerli yönetmeni Can Ulkay ile birlikte 1950 yılında gerçekleşen Kore Savaşı sırasında ülkemiz için kahramanca mücadele ederek gazilik makamına ermiş kıymetli konuklarımız buradalar.
 
Ayrıca bu özel filmde, duygu yüklü bir performans sergileyen başrol oyuncusu İsmail Hacıoğlu’nun değerli babası -ki kendisi aynı zamanda Fenerbahçe formasını başarıyla taşımış, kaptanlığımızı yapmış eski futbolcumuz- namıdiğer Bulgar Mehmet de bizimle.
 
Hepiniz hoş geldiniz, sizleri saygı ile selamlıyorum.
 
Kuruluşundan bu yana milli değerlerine bağlılığı her zaman kendine görev bilen Kulübümüz ve en başta ülkemiz için sizler o kadar değerlisiniz ki; bu akşam bizlerle olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyoruz.
 
Tüm değerleri üyelerimizin önünde siz kahraman gazilerimize şükranlarımızı ve filmin yönetmeni Can beye bu anlamlı geceye olan destekleri için teşekkürlerimi sunuyorum.”

 
Kısa bir konuşma yapan filmin yönetmeni Can Ulkay, “Ayla filmimiz bizim için çok değerli. Her şeyden önce Fenerbahçe taraftarı olduğum için Fenerbahçe Cumhuriyeti’nin topraklarında bu gösterimi yapmak benim için çok büyük bir onur. Burada çok değerli gazilerimiz var. Ayla filminin çekim sürecinde gazilerimizle hep beraber olmaya çalıştım, özellikle filmimizin kahramanı Süleyman Astsubay ile. Süleyman amcanın bir sözü vardı, ‘İyilik iyi bir şeydir evlat’ derdi. Filmimiz 5 kıtayı dolaştı, hala gösterimde. Onu değerli kılan en büyük şey; iyilik, yardımseverlik ve barış. Filmimiz bunu anlatıyor. Gösterimi bütün dünyada uzun yıllar devam edecek.” ifadelerini kullandı.
 
Fenerbahçe TV’ye açıklamalarda bulunan Bulgar Mehmet lakaplı eski futbolcumuz Mehmet Hacıoğlu ise, “Gazilerimizin varlığı bize her şeyi anlatıyor. Yurdumuzda her gün yüzlercesini gazi verdiğimiz insanların yanında saygı duymaktan başka yapılacak hiçbir şey yok. Ayla filmini izlemeye geldik ama onların varlığı burada her şeyden önemli.” dedi.
 
Ayla filminin başrol oyuncusu oğlu İsmail Hacıoğlu’nun performansıyla ilgili de konuşan Mehmet Hacıoğlu, “Duygusal anlamda etkilenmemek mümkün değil. Gerek konunun gerçek bir hikayeden kaynaklanıyor olması, gerekse oyuncuların başarılı sunumları… Elbette bir baba olarak kendi evladımla gurur duymamam mümkün değil. Esasında sıfırcı hocayım. Eleştirdiğim yerler de oldu. İsmail’le konuşuyoruz, o da sağ olsun sıfırcı hoca olduğumu biliyor, bu yüzden ne düşündüğümü sorar devamlı. Her şeye rağmen çok başarılı.” değerlendirmesini yaptı.
 
Son olarak Fenerbahçeliliğini anlatan eski futbolcumuz Mehmet Hacıoğlu, “Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğuyum. Çocukluğum orada geçti. Küçük bir radyonun başında Cemil Turanları, Can Bartuları dinleyerek Fenerbahçeli olduk. Ailem buraya göç ettikten sonra hiç aklımda yokken futbolcu olmaya karar vermemin ardından Fenerbahçe’de oynamak bana nasip oldu. Bu camiada 4 senem geçti ama önemli işler yaptık. İkinci yıldızı takan kadronun önemli oyuncularından biri oldum. Bu beni her zaman mutlu etti. Eski başkanımız Ali Şen’in hep söylediği bir şey vardı, ‘Bu damgayı yediğiniz zaman ömrünüzün sonuna kadar ne demek istediğimi anlarsınız’ derdi. 60 yaşındayım ve hala Fenerbahçeliliğimin her kapıyı açtığını görüyorum. Fenerbahçeli olmaktan son derece mutlu ve gururluyum.” diye konuştu.
 
Yemekte bir araya geldiler
 
Film gösteriminin öncesinde Yönetim Kurulu Üyelerimiz Simla Türker Bayazıt ile Esra Nazlı Ercan; Faruk Ilgaz Tesislerimizde kahraman Kore gazilerimiz ve aileleriyle yemekte bir araya geldi. Sıcak ve samimi bir ortamda yenen yemeğin öncesinde de yöneticilerimiz tarafından gazilerimize Atatürk rozeti ve Fenerbahçe atkısı hediye edildi.
 
Ayrıca Yönetim Kurulu Üyemiz Simla Türker Bayazıt, filmin yönetmeni Can Ulkay ile Türkiye Muharip Gaziler Derneği Pendik Şubesi Başkanı Sefa Altunparlar’a bir plaket takdim etti. Can Ulkay da, Simla Türker Bayazıt ile Sefa Altunparlar’a ‘Ayla’ filminin görüntüleri, film ekibinin listesi ve ünlü müzisyen Fahir Atakoğlu tarafından yapılan film müziklerinin yer aldığı bir kitapçık hediye etti.
 
Aynı zamanda büyük ilgi gören ve 18 Eylül Çarşamba gününe kadar her çarşamba devam edecek olan açık havada sinema etkinliğimizde Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü ile Üye İlişkileri departmanımız ve sponsorumuz Avis stant açtı.

Fotoğraflar: Tolga Ovalı

Basın Fotoğrafları