KULÜP

Kulübümüz ile Hasbro arasında marka ortaklığı anlaşması imzalandı

19 Aralık 2018 Çarşamba 15:22 Son Güncellenme Tarihi: 19 Aralık 2018 Çarşamba 15:54

Kulübümüz, dünyanın en büyük global oyun ve eğlence şirketlerinden biri olan Hasbro firması ile marka ortaklığı yaparak bir ilke daha imza attı.

Fenerbahçe logosu ile Transformers ve My Little Pony karakterlerini bir araya getirerek oluşturulan 7'den 70'e her yaş grubuna hitap edecek koleksiyon,  “Maceraya Takım Ruhuyla Ortak Ol” sloganı ile Fenerium mağazalarında taraftarlarımızla buluşacak.

Yapılan anlaşma ile ilgili basın lansmanında Yönetim Kurulu Üyemiz Acar Sertaç Komsuoğlu ile Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin, önemli açıklamalarda bulundu.

Ülker Stadyumu Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi 1907 Tribünü'nde düzenlenen basın lansmanını Genel Sekreterimiz Sevil Zeynep Becan, Yönetim Kurulu Üyemiz Esra Nazlı Ercan, Fenerbahçe Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra, Fenerium Genel Müdürü Mümtaz Karakaya ve İletişim Koordinatörümüz Can Gebetaş ile sporcu ailelerinin yakınları ve basın mensupları da takip etti.

Aslı Çetkin: Fenerbahçe gibi tüm dünyada tanınan markayla My Little Pony’ ve ‘Transformers’ gibi 3 büyük markayı birleştirdik

Lansmanda ilk olarak söz alan Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin, firma hakkında bilgi verdi. Hasbro’nun 1984’ten beri Türkiye’de faaliyet gösterdiğini belirten Çetkin, “Bugün konuşacağımız ‘My Little Pony’ ve ‘Transformers’ dışında birçok markanın da lisans sahibiyiz. Biz kendimizi bu markaların sadece oyun ve oyuncaklarıyla sınırlandırmıyoruz, kendimizi markalı eğlence şirketi olarak gördüğümüz için sinema filmleri, televizyon programları, çizgi diziler, dijital oyun ve uygulamalar, Youtube içerikleri ve çeşitli kanallarda markalarımızın ilham veren hikayelerini çocuklarla buluşturmaya çalışıyoruz. Öte yandan çocuk ve aileler için dünyayı daha iyi yapmak Hasbro’nun global misyonu. Bu yüzden birçok sosyal sorumluluk çalışmasına sürekli destek veriyoruz. Bugünkü güzel taraf, Fenerbahçe gibi tüm dünyada tanınan, bilinen ve takip edilen büyük bir spor kulübüyle ‘My Little Pony’ ve ‘Transformers’ gibi 3 büyük markayı bir araya getirme başarısıdır.” dedi.
Fenerbahçe’yle iş birliğinin nasıl doğduğunu da anlatan Aslı Çetkin, “2017’de Londra’da bir lisans fuarında doğdu. Fenerbahçe, Fenerium Lisans Müdürü Baran İpek bizim standımıza geliyor ve bu markaları soruyor. Oradaki ilk diyaloglarda markaların gücü, hedef kitle, markaların hikayesini anlıyorlar ve onun üzerine çalışmalar başlıyor. Bu kadar büyük markayı bir araya getirdiğinizde çok titiz çalışmak gerekiyor. Markaların hikayesi doğrudan futbolla ya da herhangi bir spor kulübüyle ilişkili değil: Burada epeyce çalışma var. Bu çalışmaların ardından ilk adımlar atılıyor.” şeklinde konuştu.

Sertaç Komsuoğlu: En önemli hedefimiz Fenerbahçe sevgisini çocuklarımızdan itibaren yaymaya devam etmek

Daha sonra söz alan Sertaç Komsuoğlu iş birliğinin hedefleriyle ilgili, “Burada Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi olmaktan çok baba olarak konuşma istiyorum. Sevgili kızım My Little Pony ürünlerini, oğlum da Transformers ürünlerini bekliyor. Fenerbahçe çok önemli bir kulüp. Türkiye’nin en önemli sivil toplum örgütü. Fenerbahçe çok farklı kulvarlarda çok farklı mesajlar veren bir kulüp. Pazar günü Erkek Basketbol Takımımızın lansmanındaydık. Fenerbahçe BEKO iş birliğini anlatırken dedik ki, ‘Eat Like A Pro’ (Şampiyonlar gibi beslen). Bizim bu yaştan sonra nasıl besleneceği önemli değil ama çocukların nasıl besleneceği çok önemli. O gün bir mesaj verdik, bugün yine mesaj veriyoruz. Bugün de diyoruz ki, ‘Maceraya takım ruhuyla ortak ol’. Fenerbahçe her şeyi bir topun çizgiyi geçmesine bağlamayan bir kulüptür. Çocuklar takım tercihlerini 4 yaşından sonra yapmaya başlıyorlar. Biz bugün büyük bir felsefeye imza atıyoruz. Fenerbahçe sevgisini o yaşlardan itibaren yaymak için yeni bir hamle daha yapıyoruz. Burada çok değerli gazeteciler var. Eğer biz spor sevgisini yayacaksak, eğer gelecek nesillerde sahalarda istediğimiz görüntüleri görmek istiyorsak önceliğimiz olan bu çocukları fazla sıkmadan spor sevgisini aşımalıyız. Yani sporun kardeşlik, dostluk olduğu mesajını bu nesillere verirsek, gelecekte bizler de bir şeyler başarmış oluruz. Fenerium, dünyanın en büyük lisans şirketleriyle en çok marka anlaşması yapan spor kulübü şirketi. Bu nedenle Fenerium’u tebrik etmek gerekiyor. Bu işler göründüğü gibi 5 dakikada olan işler değil. Keza, Fenerium’un bir özelliği de dünya çapındaki karakterleri Fenerbahçeli yapıyor. Bugün Transformers ve My Little Pony karakterleri Fenerbahçe forması giymiş halde satışa sunuluyor. Bu kolay bir iş değil. Dünyada ilk kez başarılan bir uygulama. Bunu da ilklerin kulübü Fenerbahçe başarıyor. En önemli hedefimiz Fenerbahçe sevgisini çocuklarımızdan itibaren yaymaya devam etmek. Biz her zaman söylüyoruz; Fenerbahçe bir spor kulübüdür ama yalnızca bir spor kulübü de değildir, toplum için bayrağı her zaman en önde taşıyan kulüptür. Bugün bir konuda daha bayrağı en önde taşıdığımızı ilan ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aslı Çetkin: Bu proje çocuklara sporu erken yaşta aşılamaya fayda sağlayacaktır

Markaların hikayelerinin önemli olduğunu belirten Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin, “My Little Pony’i arkadaşlıkla öne çıkarıyoruz. Her birinin farklı özellikleri olan çeşitli Pony karakterlerinin ayrı özellikleri var ama bir şeyi birlikte başarıyorlar. Transformers’ta takım ruhu öne çıkıyor. Bir araya gelerek birlikten güç doğurabiliyorlar. Bizim böyle bir iş birliğinde faydamız ne olur? Çocukları spora yaklaştırmak ve zaten bundan bahseden iki markanın sinerjisini kullanarak da sporu çocuklara sevdirmek, erken yaşta bunun önemini fark etmeleri, mücadeleyi, birlikteliği sağlamalarına katkı sunmak. Bizler için de çok uzun bir süreç. İlk defa Bumblebee bir takım forması giydi. Çok gurur verici. Gerçekten güzel olduğunu düşünüyoruz. Bunların hepsi sporu erken yaşta aşılamaya fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

Sertaç Komsuoğlu: Fenerbahçe forması nereye girerse oraya bereket getiriyor, güzellik katıyor

Hasbro ve Fenerbahçe’nin ortak hedefleri ve beklentilerinin bulunduğunun altını çizen ve bu yüzden aynı platformda bulunulduğunu ifade eden Sertaç Komsuoğlu, “Hasbro şu anda bizim hedeflerimizde Fenerum’un idealleri ile Fenerium’un beklentileriyle çok örtüşen bir firma. Aynı ortak hedeflerimiz ve beklentilerimiz var. Fenerbahçe forması o ürünlere yakıştı. Fenerbahçe forması nereye girerse oraya bereket getiriyor, güzellik katıyor. Hasbro’yla bu bir başlangıç, daha önemli projeler de yapacağız. Sadece Hasbro ile de değil, Fenerium Türkiye’de değil, dünyada bir örnektir. Tektir, bir başarı öyküsüdür. Fenerium bundan sonraki süreçte Hasbro başta olmak üzere dünyanın önde gelen firmalarıyla iş birliğine devam edecek. Fenerium Türkiye’deki perakende mağazalar zincirinde sadece spor kulüpleri arasında değil, tüm markalar arasında rekabete açık ve lider bir markadır.” dedi.

Aslı Çetkin: Fenerbahçe sadece Türkiye’de değil, dünyada çok sevilen, takip edilen bir marka

Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin ise Fenerbahçe’yi tercih etmelerinin sebeplerini şu şekilde anlattı: “Fenerbahçe sadece Türkiye’de değil, dünyada çok sevilen, takip edilen bir spor kulübü markası. Çok güçlü bir marka. Temsil ettiği değerler de bizim değerlerimizle çok örtüşüyor. O yüzden iki markayı bir araya getirmek çok zor olmadı. Kendiliğinden var olan bir sinerjinin su üzerine çıkmasını sağladık. Bunun elle tutulur bir hale gelmesini sağladık. Doğalında da var olan bir uyumdu. Biraz emekle ortaya çıkmış oldu.”

Sertaç Komsuoğlu: Herkese hitap edecek çok zengin ürün çeşitliliğimiz var

Satışa sunulacak ürünlerle ilgili bilgiler aktaran Sertaç Komsuoğlu, “Bir tişört alarak kurtulabileceğiniz bir durum yok. Kırtasiye ürünlerinden tişörtlere, aksesuarlara kadar onlarca ürün var. Çok zengin çeşitliliğimiz var. Çok güzel ürünler var. Bu bağlamda herkese hitap edecek ‘My Little Pony’ veya ‘Transformers’ ürünleri var. Bu Fenerium stratejisidir. Fenerium babalarla oğullar, annelerle kızlar aynı ürünleri giysin der. Babalar için de anneler için de bu serinin ürünleri, var.” diye konuştu.

Yetişkinler için de ürünler bulunduğunun altını çizen Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin ise, “Koleksiyonun içerisinde yetişkinlerde var. Yetişkinler içinde de takım ruhu çok önemli. Bunların da ürünlere dönüşmüş hali var.” açıklamasını yaptı.

Sertaç Komsuoğlu: Fenerbahçe taraftarı Türkiye’de örnektir, her zaman lisanslı ürün kullanır

Satışa sunulacak ürünlerin fiyatlarıyla ilgili de bilgi veren Sertaç Komsuoğlu, “20 TL’den, 200 TL’ye kadar çeşit çeşit ürünlerimiz var. Taraftarlarımıza bir kez daha teşekkür ediyorum çünkü Fenerbahçe taraftarı Türkiye’de örnektir, her zaman lisanslı ürün kullanır. Fenerbahçe taraftarı maaşından, harçlığından arttırarak biriktirdiği parayla Fenerium’daki lisanslı ürünlerden faydalanır. Her bütçeye göre ürün var. Onlar destek olmak için kendi alabileceklerinden daha fazlasını alacaklardır.” dedi.

Sertaç Komsuoğlu: Fenerium, bu projelerin çok daha büyüklerine de imza atacaktır

Ürünlerin tamamının Fenerium mağazalarında ve perakende mağazalarında satışa sunulacağını sözlerine ekleyen Sertaç Komsuoğlu, “Ben Fenerium’u canlı bir metabolizmaya benzetiyorum. Dün Ersun Yanal’la sözleşme imzalandı, akşam Fenerbahçe TV’de Ersun hoca konuğumuz oldu. O aradaki süreçte Fenerium özel bir ürün çıkarmış ve bunu yetiştirdi. Fenerium yaşayan bir kurum. Fenerbahçe’yi yaşıyor. Bu projelerin çok daha büyüklerine de imza atacaktır.” şeklinde konuştu.

Sertaç Komsuoğlu: Bu ürünlerin önemli cirolara imza atacağına inanıyoruz

Bu ürünlerle önemli cirolara ulaşılacağını düşündüklerini söyleyen Yönetim Kurulu Üyemiz Sertaç Komsuoğlu, “Fenerium’un kış ve ilkbahar kreasyonunda bu ürünlerin önemli yer tutacağına, önemli cirolara imza atacağına inanıyoruz. Beklentimiz minimum 5 milyon TL’lik bir bütçeye ulaşmak ama tabii burada rakam telaffuz etmemiz ne kadar doğru olur bilmiyorum ama biraz çalışırsak, biraz inanırsak daha ciddi rakamlara da ulaşırız.  Taraftarlarımız ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Onlar zaten Fenerium, Fenerbahçe ne yapıyorsa her zaman arkasında duruyorlar. O yüzden onlara teşekkür ediyoruz.” ifadelerine değindi.

İş birliği süresinin 2 yıl olarak planlandığını belirten Hasbro Türkiye Ülke Müdürü Aslı Çetkin, ortaya çıkan sinerjiden fayda görüldüğü sürece bu sürenin uzayabileceğini de sözlerine ekledi. İlk kez spor kulübüyle böyle bir iş birliği yaptıklarını da belirten Çetkin, ilk kez forma giyip maça çıktıklarını söyledi.

Konuşmaların ardında bir gazetecinin sorusu üzerine Yönetim Kurulu Üyemiz Sertaç Komsuoğlu, “Fenerbahçe’de proje bitmez. Her tarz projeler olur. Önümüzdeki günlerde bunları da duyuracağız. Haftada 4-5 gün değişik projelerle sizlerin karşısına çıkıyoruz. Fenerbahçe’nin sadece Fenerbahçe’ye değil, Türk toplumuna, Türk sporuna katkı sağlayacak her türlü projesi olacaktır, olmaya devam edecektir.” cevabını verdi.

Fotoğraflar: Semih Bahadır

Haberin diğer fotoğrafları

/

Basın Fotoğrafları