FUTBOL

Başkanımız Ali Y. Koç: Bugün biz gerçek şampiyonun kim olduğunu; şerefsizlere, haysiyetsizlere, hırsızlara, alçaklara gösterdik

20 Mayıs 2024 Pazartesi 01:22

Başkanımız Ali Y. Koç ile Yönetim Kurulu Üyemiz Selahattin Baki, Galatasaray’ı 1-0 mağlup ettiğimiz derbi galibiyetinin ardından Samandıra Fenerbahçe Can Bartu Tesislerimizde basın mensuplarına açıklamalar yaptı.
 
Elde edilen tarihi zaferi değerlendiren Başkanımız Ali Y. Koç, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yöneticimiz Selahattin Baki ise hakkında sosyal medyada çıkan haberlerle ilgili konuştu.
 
Başkanımız Ali Y. Koç yaptığı açıklamada, “Fenerbahçe Spor Kulübü camiasına, 7’den 70’e herkese, özellikle çocuklarımıza bu galibiyetimiz armağan olsun. Aslında bu sadece bir derbi galibiyeti bir taraftan bakarsanız. Diğer taraftan bakarsanız bir derbi galibiyetinden çok daha büyük bir galibiyet. Kendi sahalarında şampiyonluk kutlatmadık, namağlup serilerini bozduk… O değil, ondan da öte. Aslında bugün biz gerçek şampiyonun kim olduğunu şerefsizlere, haysiyetsizlere, hırsızlara, alçaklara gösterdik. Bunun için takımımıza canıgönülden teşekkür ediyorum. Kahramanca savaştılar, mücadele ettiler, karakter koydular. 81 dakika 10 kişi oynamamıza rağmen bu atmosferde böyle bir hakeme rağmen buradan 1-0 galip ayrılarak umudumuzu son haftaya taşımamıza vesile oldular. Allah onlardan razı olsun. Hocamızdan malzemecimize, en genç altyapı oyuncumuzdan kaptanımıza herkese milyonlar adına teşekkür ediyorum.
 
Biz aslından herkesi yendik. 6 derbinin 4’ünü kazandık, 1 beraberlik 1 de mağlubiyetimiz var ama sistemi yenemedik. Ama taraftarlarımıza şunu söylemek istiyorum; az kaldı, merak etmesinler. Sistemi yerle bir etmeye az kaldı. Bunu sadece Fenerbahçe değil, pek çok kulüp istiyor. Bir avuç kulüp, 3-5 kulüp diye hitap ediyor ya bizlere… Az kaldı. Bu sistem bu şekilde gidemez.
 
Bugün niye Süper Kupa’ya yabancı hakem istediğimizin, bu şartlarda çıkmak istemediğimizin, sezon boyunca yabancı hakem diye haykırdığımızın bence en güzel özeti bu maçta resmi bir şekilde tescil edilmiştir. Sadece bu 90 dakikada. Faullere baktığımız zaman, sadece bu maç için söylüyorum ama medyadaki arkadaşlarımızdan rica ediyorum. Son 60-80 faule bakın. Toplam faullere bakın. Toplam sarı kart, kırmızı kart ve bunları alırken kaç faul yapılmış onlara bakın. Olağanüstü bir tablo ortaya çıkıyor. Sadece bu maç özelinde biz 10 faul yapmışız, 6 sarı kart, 1 kırmızı kart. Rakibimiz 18 faul yapmış, 4 sarı kart. Sadece bu maç için söylüyorum. Haftalardır sarı kart görmüyorlar. Yanılmıyorsam bu maçtan önce son 60 faullerinde sarı kartları bile yoktu, bizim 7 sarı kartımız vardı.
Bizim bugün cezalı ve sakat oyuncularımız vardı, tam kadro gelemedik ama ona rağmen bu mücadeleyi arkadaşlarım sergiledi. Onlarla gurur duyuyorum.
 
Sistemi yenemedik ama yaklaşıyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 2 Nisan Olağanüstü Genel Kurul çağrısından sonra artık taşlar yerinden oynamaya başladı. Huzurlarınızdan bir kez daha bu mücadelemize inanan taraftarlarımıza, hafta içi Ramazan ayında 30 bin kişi gelen kongre Üyelerimize teşekkür ediyorum. Ancak bir ve bütün olduğumuz zaman biz bu bataklığı hemen kurutabiliriz.
 
Bir de enteresan bir noktaya değinmek istiyorum. Bir takımı şampiyon yapmak için, bazı takımları düşürüp bazı takımları ligde tutmak için kurgulamış olduğunuz dizayn, tiyatro Türk futbolunun, ligimizin tüm yayın gelirlerini altüst etmiştir. Ben böylesini en son Haluk Ulusoy döneminde, Denizli maçıyla biten o rezil sezonda görmüştüm. Dolayısıyla buna da değinmek istiyorum.
 
Aynı zamanda camiamıza değerli galibiyeti armağan ederken, bir derbi mağlubiyeti üzerine plan yapan, böyle önemli bir maç öncesi takımın ve hocanın motivasyonunu bozan Fenerbahçelilere de bu galibiyet armağan olsun.” dedi.
 
Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkanımız Ali Y. Koç, şu şekilde konuştu:
 
“Bana meydan mı okuyor, beni düelloya mu çağırıyor? (Dursun Özbek) İki senedir TV karşısında tartışalım ve bu sayede insanlar iki başkanın da niyetini, kişiliğini, mertliğini, dürüstlüğünü görsün istiyoruz. Dolayısıyla bugün biraz geç oldu. Uykusu kaçmasın. Ama arzu ediyorsa bu hafta istediği TV kanalına, Galatasaray TV de dahil, çıkmaya hazırım. Bu ne ucuz kabadayılık. İki senedir biz bas bas bağırıyoruz. Oradan buradan atıp, tutmayın. Kinayeli konuşmayın. Dikkat edin bu kulüp ne yazık ki, bir maç kazandığı zaman sadece Fenerbahçe de değil. Son derece alaycı, kibirli ve kinayeli konuşmalar yapar. Biz ne isek oyuz. Biz bir çizgide yürüyoruz. Bir gün öyle, bir gün böyle diyen adamlar değiliz. İstiyorsa yarın çıkalım. Sn. Başkanın cesaretlenmesine çok sevindim. Bu galibiyet kadar olmasa da bu haberi aldığım için çok çok sevindim. Bugün onu daha fazla ayakta tutmayalım. En kısa zamanda Sn. Dursun Özbek bu çağrısının arkasında dursun.  İstediği mecraya önümüzdeki 5 gecede bizi çağırsın. 5 gece diyorum çünkü lig bitiyor. Hazırız, heyecanlıyız.
 
Bir Galatasaraylı yönetici benim elimi ısırabilir mi? Şaka mı yapıyorsunuz? Saygı çift taraflı müessesedir. Siz rakiplerinize saygı duymazsınız en küçük olayda dalga geçersiniz, alay edersiniz, hiç rakiplerinizi ilgilendirmeyen bir basın toplantısı, bir sponsorluk etkiliğinde durup dururken laf ederseniz, ‘projeler, Çanakkale, ananaslar’ bu muameleyi kabul etmek zorundasınız. Biz oraya kimseye saygısızlık yapmaya çıkmadık. Biz oraya bir hatıra için çıktık, bizi engellemeye çalışanları da yolumuzdan çektik. Bu kadar basit. Biri beni ısırdıysa herhalde çok hafif ısırmıştır, hissetmedik. Saygı çift taraflı müessesedir.
 
Normal şartlarda matematiksel olarak olası bir durum ama Türkiye ligi normal şartlarda değil. Allah bilir haftaya kimi atayacaklar, ne kurgular yapacaklar. Biz inanacağız. 96 puan aldık. Fenerbahçe tarihinin en yüksek puanı. Haftaya üç puan alırsak 99 olacak ama dediğim gibi sistemi yenemedik. Orada tökezlerseler ama sistemin hiç ama hiç buna müsaade edeceğini sanmıyorum. Biz çıkıp üç puanımızı alacağız. Sonrası ne olur, Allah bilir. Allah’tan ümit kesilmez.
 
Devre arasında birkaç konuşmamız oldu. O aramızda kalsın ama ilerleyen günlerde o da ortaya çıkacaktır.
 
Üzücü. Trabzon’dakiler tamamen planlı ve sistematikti. Polis yoktu. Benim oyuncularım, takımım tribüne giderken bugün kaç polis olduğunu gördünüz. İşlerini doğru yaptıkları için İstanbul emniyetini, spor şubeyi tebrik etmek lazım. Trabzon maçını açtığın için bu maça bağlayayım. Ne yaptı bugün arkadaşlar? Hele bir tanesi var, ben sık sık gündeme getiriyorum. Onun da gerçek yüzünün ortaya çıkmasına az kaldı. En azından kendi camiası gördü. Ne dedi. ‘Böyle olmamalı’ dedi. Bir cümle. 15 dakika benim oyuncularıma nasıl ceza verilmesi gerektiğini anlattı. Buradaki olayda, küçük bir itiş-kakışta düelloya çağırıyor. Bu düelloyu yapmak zorunda, kaçmak yok. Yakında onun da benim de seçimim var. Er meydanına bekliyoruz. Orada bizim oyuncularımız linç edildi. Sistem bizim 4-5 oyuncumuza 5-6 maç ceza verilmek üzere kurgulandı. Orada hiçbir şey demeyeceksin, ‘böyle olmamalıydı’ sonra burada biz haklı sevincimizi kutlamak isterken 3-4 tane münasebetsizin bizi engellemeye çalıştığı arbede için devleti görevi çağıracaksın. ‘Hadi oradan’ derler.
 
Mert Hakan kaptanlığını yaptı. 3 kaptanımızdan biridir. Mert Hakan’ın bugün sahada sergilemiş olduğu liderlikle ilgili benim hiçbir sıkıntım yok. Ama ne tepki gördüler bilmiyorum. Televizyondan bir yere kadar görüyorsunuz, tezahüratlarda sesi kesiyorlar.
 
Kırmızı kart pozisyonuna olağanüstü kızdım ama şaşırmadım. Bu kadar erken olmasını beklemiyordum. Böyle atılacaksa Barış Alper 3 kere atılmalıydı. Başka oyuncular da atılmalıydı. Sadece bu maçın özelinde değil arkadaşlar, bunu söyleyeceğim için kızmayın bana, anlık günlük işlere bakıyorsunuz. Gidin, istatistikleri çıkarın. Faul pozisyonlarına bakın. Ne faul pozisyonları var sezon içerisinde, kırmızı değil, kıpkırmızı kart olan ama kart bile çıkmayan. Sistem böyle işliyor. Bugün VAR’a çağıramaz ikinci sarı karttan attığı için, ayağına değmiyor çocuk. Ama bu sefer Allah yanımızda oldu. Çocuklar olağanüstü bir karakter sergilediler. Burada eminim pek çok şarkıcı evine performe edemeden dönmüştür. Hazırlanan pek çok kareografi yapılmadan çöpe gidecek. Bir de tesadüfen 19.05’miş bugün. O da olmadı. Neresinden bakarsanız bakın son derece mutluyuz. Aslında bu tek bir derbi maçı, evet. Fenerbahçe’nin şampiyonluk şansını sürdürme maçıdır aynı zamanda, evet. Ama birikti. Hepimizde birikti. Sadece Fenerbahçe ve birkaç kulüp dillendiriyor. Bu sistemden bıktı insanlar. İnşallah tez zamanda Türkiye futbolunun daha önü açılır.”
 
Yöneticimiz Selahattin Baki ise maçı değerlendirdi ve yaşananlara açıklık getirdi
 
“Hepiniz hoş geldiniz, iyi akşamlar diliyorum. Öncelikle takımımızı tebrik ediyorum. Hocamızı tebrik ediyorum. Dünya derbisi dediğimiz bir derbide çıkıp 81 dakika boyunca 10 kişi oynayıp rakibimize kendi evinde şut fırsatı dahi vermeden galip gelmeyi bildik. Bu herhangi bir derbi galibiyeti gibi değildi, çok daha ötesiydi çünkü son yıllarda gerek Başkanımız gerek yönetim kurulumuzun ortağa koyduğu bir argüman vardı biliyorsunuz, Fenerbahçe’ye karşı kurulan kutsal ittifak bunun medya ayağı var, MHK ayağı var, federasyon ayağı var hatta devletin bazı birimlerinin ayağı var bunların hepsini dile getirmiştik zaman zaman ve itile kakıla buralara kadar getirilen rakibimizle er meydanında çıktığımız zaman bugün arada ki farkı bütün Türkiye gördü ve dolayısıyla bugün ki galibiyet bizim ortaya koyduğumuz argümanları da son derece güçlendirdi onun için takımımıza ve teknik direktörümüze ve orayı Kadıköy’e çeviren muhteşem deplasman tribününe çok çok teşekkür ediyoruz. Bu maçın 19 Mayıs’ta kazanılması bizim için çok anlamlı onun için bütün Fenerbahçelilere ve Atamıza armağan olsun. Maçı tabii ki kazandık diye hakemini unutacak değiliz. Daha ilk yarının başlarında gerek Szymanski gerek Ferdi Kadıoğlu’na yapılan fauller malumunuz. Kart dahi çıkmadı ve daha son derece ucuz bir pozisyonda hakem 21. dakikada Fenerbahçemizi 10 kişi bırakmayı uygun gördü.
 
Tabiri yerindeyse hem Galatasaray’ı yendik hem Fenerbahçe düşmanlarını yendik hem de hakemi yendik. Bir sözümü de Mehmet Büyükekşi’ye söylemek istiyorum. Son yıllarda ciddi anlamda korku filmi gibi gerilim filmi gibi yönetim sergiliyor bizlere yaşatmadığı skandal kalmadı. Fenerbahçe’ye yaşatmadığı travma kalmadı verdiği kararlarla, atadığı hakemlerle Riyad skandalından sonra hala görevde kalması zaten bambaşka bir yorumlanması gereken bir olay bu kadar skandala bu kadar kötülüğe rağmen hala ortaya çıkıp iki tane cümle kurmaması birleştirici demeç vermemesi, bir atasözü vardı bilenler bilir ‘’Vurdumduymazı sopayla dürtmüşler bu tıkırtı nerden geliyor demiş’’ tam anlamıyla böyle bir yönetim gösteriyor kendisi. Duruşsuz, vurdumduymaz bir başkan.”
 
Bir konuya daha değinmek istiyorum Başkanımızın da müsaadesiyle şimdi görüyorum ki Sayın Başkanımla yaşanan 5 saniyelik bir tartışma Türkiye gündemine oturmuş onu da başkanımın önünde açıklamak isterim. Bizim dışarı çıkmamıza izin verilmediği için ortamın gerilme ihtimali vardı ve Başkan özellikle sadece beni uyardı dedi ki, ‘Ben senin huyunu suyunu biliyorum 14 kere disipline sevk edildin 3 kere de savcılığa gittin ne olursa olsun bir tek sen bir şey yapmayacaksın’ dedi. Ben de kendisinin sağ elinde kan gördüm nasıl olduğunu hala bilmiyorum, hala sormadım ve Başkanımıza doğru hamle yapan birisini gördüm ‘Ben seni uyarmadım mı?’ dedi. Ben de, ‘Başkanım bula bula beni mi buldunuz 40 kişi orada kavga ediyor.’ dedim. Olay bu 5 saniyelik bir Başkan ve yönetici olayı. Futbolun içinde olan şeylerdir bunlar, teknik direktör futbolcu arasında da olur onun için bizim üzerimizden gündem yapmayı bıraksınlar. Biz gidip de siyasetçilerden makas aldırmıyoruz, yanağımızı okşatmıyoruz. Başkanımızla yaşadığımız 3 saniye bir şey. Fenerbahçe çok büyük, derbi genleri bugün bir kere de daha ortaya çıktı. Bütün Fenerbahçelilere armağan olsun. Bugün mucizenin kapısı açıldı. Belki haftaya Allah nasip ederse… Çünkü bu evrenin bu yaşamın bize böyle bir şampiyonluk borcu var. İnşallah haftaya tahsil ederiz, çok teşekkür ederiz.”

Basın Fotoğrafları