DERNEKLERİMİZ

Başkanımız Ali Y. Koç, 1907 Fenerbahçe Derneği’nin 30. yıl etkinliğinde açıklamalarda bulundu

25 Kasım 2022 Cuma 00:54

Başkanımız Ali Y. Koç, 1907 Fenerbahçe Derneğimizin 30. yılını kutladığı etkinlikte konuşma yaptı.
 
Derneğin kuruluş hikayesini ve Kulübümüze olan katkılarını anlatan Başkanımız; "1907 Fenerbahçe Derneğimizin Başkanı Rıfat Perahya’nın Cumhuriyetimizin 100. yılında stadımızın adının Atatürk Stadyumu olması önerisini aldık. 100.yılda en önemli görevlerimizden biri bu olsun" diyerek önerinin değerlendirileceğini belirtti.
 
KAYITSIZ ŞARTSIZ FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ İÇİN VAR OLAN 1907 FENERBAHÇE DERNEĞİMİZİN 30. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
 
Sözlerine “Fenerbahçemiz için, Fenerbahçe’si için her zaman elini taşın altına koyan, bu kültürle kurulan, bu kültürle devam eden, bu tavırdan hiçbir zaman vazgeçmeyen, misyonu, vizyonu Fenerbahçe’ye destek olmak olan, kısacası kayıtsız şartsız Fenerbahçe Spor Kulübü için var olan 1907 Fenerbahçe Derneğimizin 30. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.” ifadeleriyle başlayan Başkanımız 1907 Fenerbahçe Derneğimizin kuruluş hikayesini ise şu sözlerle aktardı: “Dernek nasıl kuruldu? Hüseyin Çakıroğlu. Lakabı Doktor Hüseyin. Bordeaux zaferinin kahramanı. 2.Ligdeyken Gaziantepspor’dan Fenerbahçe’ye transfer olan Hüseyin Çakıroğlu amansız bir hastalığa yakalandı. Bir Zonguldakspor maçı öncesi idmanda topa kafa vururken bayılıyor, hastaneye götürülüyor ve kanser olduğu öğreniliyor. Hüseyin'in bacağında bir ben vardı. Sezon öncesi kampta masörün eline geliyor, ‘Buna baktır’ diyor. Doktora gidiyor, ben alınıyor, biyopsiye gidiyor fakat Hüseyin ve doktor takip etmiyor. Bu hastalık sebebiyle kendisini 1987 yılında kaybediyoruz. Ondan önce Hüseyin Houston, Texas’a gidiyor. Ben de orada okuyorum. Haber alıyorum ve karşılıyorum. Aşağı yukarı 2 ay boyunca beraber olduk. Tedavileri sonuç vermedi. Ağustos ayında Türkiye’ye döndüğünde incecik olmuştu ve kendisini kaybettik. Ruşen Çetin, Kayhan Kıraç, Melih Esen Cengiz, biz dört kişi bir araya geldik. Bahsettiğim yıl 1988. Orada İsmail Kartal ve Şenol Çorlu ile tanıştık. Hüseyin’in üzerinden Fenerbahçe’ye yaşayan bir şey yaparız diye uğraştık. İnsanlara gittik, başta bizi ciddiye almadılar. Kapı kapı dolaştık, aradan 4-5 sene geçince 1992 yılındaki o meşhur toplantıyı ağabeyim Mustafa Koç’un liderliğinde gerçekleştirdik. Bu derneğin kuruluşunda bu 4 kişi arasından bir kişiyi işaret etmek istersek o da Melih Esen Cengiz’dir. Var gücüyle bu projenin gerçekleşmesine vesile oldu. Sonra Fenerbahçe’yi hizmetten hiç şaşmadan her gün üstüne koya koya Kulübümüze katma değer yaratan projeler hayata geçirmiş, örnek olmuş, maddi-manevi ihtiyaç olan her alanda sorumluluk almayı resmen vazife bilmiş bir topluluktan bahsediyoruz. Kuruluşunda yer aldım, 13 yıl başkanlığını yaptım ve bu hikayenin bir parçası olmaktan son derece gururluyum.”
 
Derneğin Fenerbahçemize katkılarına değinen Başkanımız, “Aziz Başkanın liderliğinde çalkantılı bir ekonomik dönemde kimsenin cesaret edemeyeceği bir projeyle Fenerbahçe Spor Kulübü bir yola çıktı. Çok az kulübe nasip oldu, kurulduğundan beri aynı sahada. 115 yıldır. Stadımız tribün tribün yapıldı ve bu stat Türkiye’ye örnek oldu. Şimdi her yerde stat var ama bu stat tüm bu statlara ilham oldu. Ve mabedimizin Fenerium tarafının yapılması 1907 Derneğinin aldığı sorumlulukla 10-12 milyon dolarlık kombine satışıyla, faizlerin 60-70 olduğu dönemde 4 kişilik aile 5 yıllık kredi çekerek kombineler aldılar. Bu stat aslında Türkiye’de yegane o takımın taraftarlarının emeğiyle, teriyle yapılmış stattır. Ve 1907 Derneği burada müthiş bir rol aldı. O zaman pek ciddiye alınmamıştık ama müthiş iş çıkardı. Dolayısıyla 1907 Tribününü o gün bugündür yönetiyorlar. Her sene sağ olsunlar 5-6 milyon Euro 1907 sayesinde gelir sağlıyoruz. Spor kulübü mağazacılığı Fenerium’un ilk tohumlarını 1907 attı. 100. yılımız için yine Melih Esen Cengiz’in liderliğinde 50 bine yakın fotoğraf, tablo ve belgeyle 2 yılı aşan çalışma sonucunda eşi benzeri olmaya Asr-ı Fener’i yaptılar. Gelir yaratan projeler getirdiler, gerçekleştirdiler. 10 Kasım 30 kişiyle başladı 2004 yılında. 19 sene sonra 5 bin genç Fenerbahçeli ile her sene gitmeye devam ediliyor. 3 Temmuz sürecinde Adalete Fener Yak. 600 bin imza topladık. Espor. Her şeyiyle kurdular, Kulübümüze devrettiler. Hala hem yönetiyorlar hem de bütün mali ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Keza seçim zamanında bir hayalim vardı. Engelli sayısı yüksek olan bu ülkede Fenerbahçe’nin de faaliyet göstermesi gerekiyordu. 1907 Derneği bunu da üstlendi. Tekerlekli Basketbol Takımımızı kurdular, yönettiler, fonladılar, bize devrettiler ve hala yönetmeye devam ediyorlar. Ve bu gecenin tüm gelirlerinin Tekerlekli Sandalye Takımımıza ayrılacağını duydum, 30. yılında da derneğimize bu yakışırdı.” dedi.
 
Başkanımız Ali Y. Koç sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İyi ki tüm derneklerimiz var. Ülke çapında ve dünya çapında yayılmış derneklerimiz Fenerbahçemizin en önemli güçlerinden biridir. Bu bilinçle yeni bir atılım yaptık ve daha kenetlenmiş, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne çok fazla katma değer yaratacak bir yapıya bürünmek üzereyiz. İnşallah bunların da meyvesini alırız.
 
İnşallah hem kulübümüze hem de birbirlerine daha güçlü bağlarla bağlı, iletişimi daha güçlü, daha kenetlenmiş, Fenerbahçe markasının yansıması olan bir yapıya bürüneceğiz.
 
Bu sezon her konuda, her başlıkta omuz omuza olmamız önemli. Her konuda omuz omuza olmak durumundayız. Fenerbahçe bugüne kadar ne kazandıysa hep zorluklar, topyekûn karşısında mücadele edenlere karşı kazandı. Hiçbir şey altın tepside Fenerbahçe’ye sunulmadı. Görüyorsunuz güzel başladık. Adalet isteyenler Fenerbahçe’ye adaletsizlik istediler. Bir nebze de başarılı oldular bu çıkışlarında. Bunlara izin vermeyelim.
 
HER KONUDA ÇOK UYANIK, ÇOK PROAKTİF, KENETLENMİŞ OLMAMIZ VE KULÜBÜMÜZÜ SIKI SIKI SAHİPLENMEMİZ GEREKİYOR
 
Bu sezon, sokaktaki taraftarımızdan esnafımıza, 7’den 70’e Anadolu’daki dernek üyemizden dünyanın bir diğer ucundaki Fenerbahçeliye hepimizin aynı bilinç ve sorumlulukla, her konuda çok uyanık, çok proaktif, kenetlenmiş olmamız ve Kulübümüzü sıkı sıkı sahiplenmemiz gerekiyor. Bu mücadelede camiamızın kenetlenmiş olması hedeflediğimiz başarılara ulaşmamızdaki en önemli etkendir. Fenerbahçe elde ettiği her başarıyı, her şeyi, her şampiyonluğu… Her başarı şampiyonluk değil. 3 Temmuz’dan alnımızın akıyla çıkmamız da bir başarıdır.
 
Formamızı taşıyan sporcularımıza bu sezon hayatınızda vermediğiniz kadar destek vermenizi sizden önemle rica ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetin Feneri Fenerbahçe’nin çatısı altında mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu kulübe gönül vermek gurur vesilesidir.
 
Bu özel ve güzel ülkenin kurtuluşunda ve kuruluşunda önemli vazifeler yerine getirmiş, şehitler, gaziler vermiş, işgal kuvvetleriyle yaptığı maçlarda kazandığı zaferlerle Anadolu’ya moral olmuş ve neticesinde Ulu Önder Atatürk’ün takdirine mazhar olmuş Kulübümüze Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında kazanılacak şampiyonluk en çok bize yakışacaktır. Yolumuz açık, şansımız bol, Allah yar ve yardımcımız olsun.”
Bugün 24 Kasım. Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun.
 
STADIN İSMİNİN DEĞİŞMESİ ÖNERİSİ
 
“1907 Fenerbahçe Derneği, 30. yılında başkanı vesilesiyle önemli bir noktaya değindi.
Bu konu aslında birkaç yıldır Yüksek Divan Kurulu’nda gündeme getirilir.
 
Takibinde bununla ilgili Kongre Üyelerimizden mektuplar da almaya başladık.
 
Stat ismi nasıl değişir? Mevzuata göre stat ismi Yönetim Kurulunun bir karar almasıyla değişir.
 
Bunun bir camia arzusu olarak gerçekleşmesi bence her şeyden önemlidir.
 
Bu arzu ve isteği Saracoğlu ve Ülker aileleriyle de görüşüp 100. yılımız tamamlanmadan, 29 Ekim 2023 yılında gerçekleştirebilmek için değerlendireceğiz.
 
Bu akşam itibarıyla 100. yılımızın en önemli vazifesi olarak bunu not edelim.”