PARİS OLİMPİYATLARI

Paris Olimpiyatlarında üç kulvarda madalya mücadelesi verecek Kuzey Tunçelli FB TV'ye konuk oldu

09 Temmuz 2024 Salı 22:28

Paris’e üç kota alarak Avrupa Şampiyonu unvanıyla gidecek olan Türk sporunun lokomotifi Fenerbahçemizin rekortmen milli sporcusu Kuzey Tunçelli, Şube Sorumlumuz Orel Oral ve Antrenörümüz Aykut Çelik Fenerbahçe Televizyonu’na konuk oldu.

2023’ün Nisan ayında Edirne’de düzenlenen Stefano Nurra anısına düzenlenen Türkiye Yıldız-Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçme Müsabakalarında 1500 metre serbest stildeki 14:56.67’lik derecesiyle Türkiye’ye yüzme branşında ilk kotayı kazandıran rekortmen sporcumuz; ikinci kotasını ise aynı yıl İsrail/Netanya’daki Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası'nda bir kez daha rekorlarla aldı. Şampiyonada Avrupa Gençler Şampiyonu unvanıyla suya giren milli yüzücümüz Kuzey Tunçelli, Dünya Gençler Şampiyonu olarak 800 metre serbestte elde ettiği 7:48.75’le Dünya gençler şampiyona rekoru kırarak altın madalya kazandı ve ikinci Olimpiyat kotasını aldı.

Milli yüzücümüz son olarak ise Litvanya’nın Vilnius kentinin ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası’nda üst üste rekorlarla Avrupa şampiyonlukları kazanıp 3 altın madalyaya uzanmış ve millî sporcu Emir Batur Albayrak ile birlikte Açık Su Yüzme Branşı 10 km mesafesinde 2024 Paris Olimpiyatları kotası alma başarısı gösterdi.

2024 Avrupa Su Sporları Şampiyonası'nda 1500 metre serbest stilde kazandığı şampiyonlukla büyükler kategorisinde ilk madalyasını elde eden Kuzey Tunçelli, Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 1500 metre serbest stil finalini ilk sırada tamamlayarak üst üste ikinci kez Avrupa Gençler Şampiyonu olan ve kaydettiği 14:41.89'luk derecesiyle Dünya Gençler Rekorunun yanı sıra; Avrupa Gençler rekoru, Avrupa Gençler şampiyona rekoru ve 17-18-19+ yaş Türkiye rekorlarına da imza attı.

Kuzey Tunçelli’nin başarılarla dolu kariyerini, bu süreçte yaşadıklarını ve Paris 2024’e dair hedeflerini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 


Basın Fotoğrafları