LİSTE

Erkek Basketbolda Fenerbahçe’yle şampiyonluk yaşayan unutulmaz yabancılar

21 Temmuz 2020 Salı

Türkiye’de özellikle 2000’lerin ortasından itibaren gelişen kulüp seviyesindeki basketbolun baş mimarları altyapılar ve yabancı basketbolcular oldu. Fenerbahçe’nin EuroLeague şampiyonluğuyla en yüksek seviyeye çıkan Türk basketboluyla birlikte Türkiye Basketbol Ligi, artık önemli yabancıların da mücadele için tercih ettiği liglerden biri oldu. Avrupa’nın en prestijli ligi olarak görülen Türkiye Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe’yle şampiyonluk sevinci yaşayan yabancıları sizler için listeledik.

1- İyi bir lider, yürekli bir oyuncu: Šarūnas Jasikevičius

2010-11 sezonunda Lietuvos Rytas’tan Fenerbahçe’ye gelen Saras, kariyeri boyunca üst seviye takımlarda oynamış ve Avrupa’nın önemli point guardlarından birisi olarak tanınır hale gelmişti. Fenerbahçe’de geçirdiği bir sezonda hem Türkiye Kupası hem de Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşayan Saras, bir sezon gibi kısa bir sezon geçirse de Fenerbahçe taraftarlarının çok sevdiği isim olmayı başardı. Basketbol kariyerini tamamladıktan sonra Zalgris Kaunas’ta koç olarak kariyerine devam eden Saras, Fenerbahçe deplasmanı için Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’na geldiğinde Fenerbahçe taraftarlarınca çok sıcak bir şekilde karşılanmıştı.

2- Kazanmayı bilen adam: Bo McCalebb

2012-13 sezonunda Montepaschi Siena’dan transfer edilen Bo McCalebb, skorerliğinin yanında mücadeleci kimliğiyle de bilinirdi. Kaybedilen maçlarda ya da kupaların ardından takımda sorumluluğu alan isimlerden biri olmayı başarmıştı. Lider karakterinin meyvesi olarak Fenerbahçe’yle geçirdiği iki yıllık kariyerinde bir kez Türkiye Ligi şampiyonu, bir kez Türkiye Kupası şampiyonu olmayı başardı. 2013-14 sezonunda EuroLeague’de son 16’ya kalınmasında önemli bir katkı sağlamıştı.

3- Saf yetenek, kusursuz karakter: Bogdan Bogdanovic

Fenerbahçe’ye geldiği ilk günden, kendisini Avrupa’da tutmanın çok zor olduğu bilinen bir basketbolcuydu Bogdanovic. Saf yeteneği ve lider karakteri sayesinde genç yaşında dahi bunu belli ediyordu. Fenerbahçe’yle geçirdiği 3.5 senede sayısız kişisel başarısı ve EuroLeague kupası dışında 2 de Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşadı. Bir kez de Türkiye Kupası sevinci yaşayan Bogdan Bogdanovic, o kupanın finalinde de MVP seçilmişti. Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra da Fenerbahçe’yle bağlarını koparmayan Bogdanovic, İstanbul’a sık sık gelerek kulübü takip etmeye devam ediyor. NBA’de transfer olduğu Sacramento Kings’le de oldukça başarılı bir kariyere sahip.

4- İtalyan harikası: Luigi Datome

2015-16 sezonunda NBA’in Boston Celtics takımından transfer edilen Gigi Datome, o günden bugüne Fenerbahçe’nin ikinci kaptanı ve liderlerinden birisi oldu. Özellikle sakinliği ve soğukkanlılığı ile yalnızca günümüz oyuncularına değil, geleceğin yıldızlarına da ders niteliğinde bir basketbol stili bulunuyor. Fenerbahçe’yle geçirdiği beşinci sezonunda EuroLeague şampiyonluğu dışında toplamda 3 kez Türkiye Ligi şampiyonu olan Gigi, 2 kez de Türkiye Kupası sevinci yaşadı. Entelektüel karakteriyle de bilinen İtalyan yıldız, yardımsever ve cana yakın kişiliği sayesinde tüm basketbolseverler tarafından saygıyla takip ediliyor.

5- Rakipler için kabus, Fenerbahçe için kale: Ekpe Udoh

Los Angeles Clippers kariyerini noktalayan Ekpe Udoh, 2015-16 sezonunda Fenerbahçe’ye imza atmıştı. Özellikle NBA’i takip eden isimler tarafından yararlı olacağı söylense de birkaç maçlık bocalamanın da etkisiyle Fenerbahçe kariyerine iyi başlayamadı. O birkaç maçın da ardından lakabı olan “Nightmare (kabus)”’i tüm rakiplere göstermeye başlamıştı. 2015-16 sezonunda Euroleague’de kaçan son saniyedeki şampiyonluğun ardından takımda kalıp, EuroLeague şampiyonluğunun baş mimarlarından birisi oldu. Fenerbahçe’yle iki kez Türkiye Ligi şampiyonluğu yaşayan Ekpe Udoh, 1 kez de Türkiye Kupası sevinci yaşadı. 2016-17 sezonundaki müthiş başarılı sezonunun ardından ise Fenerbahçe’den ayrıldı.