KULÜP

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Fenerbahçe’nin Ardından Globalde FIFA ile “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” İçin İş Birliği Yaptı

05 Temmuz 2019 Cuma 14:39

Kulübümüz, geçtiğimiz yıl Tüpraş’ın desteğiyle Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ile anlaşma yapmış ‘Kapsayıcı Spor Kulübü’ olma hedefini sahiplenmiş, bireyleri Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda dayanışmaya ve harekete geçmeye çağıran HeForShe hareketine dâhil olmuştu.
 
Fenerbahçemiz, daha iyi bir toplum, daha iyi bir gelecek ve aydınlık yarınlar için kadın ve erkek hayatın her alanında 'Birlikte Eşitiz’ diyerek HeForShe hareketinin logosunu da bir ilk olarak futbol formasının kolunda taşıdı.
 
Dünyaya örnek olan bu iş birliğinin sonrasında Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FIFA da 2019 Kadınlar Dünya Kupası’nın açılışında yapılan mutabakatla, BM Kadın Birimi ile güçlerini birleştirerek sahadaki ve saha dışındaki kadınlar için toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamak adına işbirliği yapacaklarını duyurdu.
 
Gerçekleştirilen iş birliği hakkında açıklamalarda bulunan FIFA Başkanı, “Bu birliktelikle, kadın futbolu ve kadınlar- kız çocukları için sağlık, güçlenme ve olumlu rol modellerin gelişmesi açısından futbolun etkileri üzerine farkındalık yaratacağız.” ifadelerini kullandı.
 
Lansman organizasyonunda değerlendirmelerde bulunan BM Kadın Birimi İcra Direktörü Phumzile Mlambo-Ngcuka ise “Sporu, futbolu kadın ve kız çocukları için daha erişilebilir hale getirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini teşvik etmek adına atılan önemli bir adımdır. Sporun gücünden yararlanarak önemli adımlar atacağız” ifadelerini kullandı. Farkındalık hedeflerinden bahseden Phumzile Mlambo, “Futbol dünyada en yaygın olarak oynanan ve izlenen spor dalıdır. Eğer futbolun idari kurulları kadının güçlenmesini politikalar, eylemler, işbirlikleri ve turnuvalar yoluyla desteklerse sadece sporda değil birçok alanda toplumsal cinsiyet eşitliğinin gerçekleşmesine büyük bir ivme sağlayacaktır, ifadelerini kullandı.
 
Dünya çapında 25 milyonu aşkın taraftarı ile büyük bir sivil toplum gücüne sahip olan ve toplumsal cinsiyet eşitliği adına çalışmalarını sürdüren Kulübümüz; Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ile yaptığı anlaşma ile her türlü ayrımcılığa sıfır tolerans yaklaşımıyla pek çok alanda ‘öncü ve örnek’ olma misyonuyla hareket etmiş, eşitlik için bir manifesto yayınlamış, forma sırt numarasını eşitliği temsil eden magenta rengiyle değiştirmiş, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuyla ilgili eğitim seferberlikleriyle farkındalık çalışmaları hayata geçirmiş, kurum kültürüne yansıyacak devrimsel adımlarla bu konu hakkındaki öncü duruşunu tüm duyarlılığıyla kanıtlamıştır.
 
Kulübümüzün ardından FIFA ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi arasında yapılan işbirliği ile de toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik spor politikalarının geliştirilmesi, kalıcı miras yaratmaya yardımcı olacak sürdürülebilir projelerin desteklenmesi, dünyadaki kadın ve kız çocuklarının kültürel gelişimine dair toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda pek çok iletişim çalışmalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.
 
Tarihinde ilk kez bir sosyal sorumluluk projesi için iş birliği yapan kulübümüzün ardından FIFA ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi arasında toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmaya yönelik bu iş birliğiyle de sürdürülebilir projelerin desteklenmesi ve devamlılığı konusunda önemli bir adım daha atılıp, global anlamda yeni etkiler yaratılması sağlanacak.