FUTBOL

Teknik Sorumlumuz Erwin Koeman’dan maç sonu değerlendirmesi

25 Kasım 2018 Pazar 22:50

Teknik Sorumlumuz Erwin Koeman, Trabzonspor karşılaşması sonrası yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

İstedikleri gibi topa sahip olamadıklarını belirten Erwin Koeman, “Maçın ilk yarısında aslında oyuncularımızla da konuşmuştuk. Rakip kendi yarı sahamıza geldiğinde onlara baskı yapacaktık. Ama saha içerisinde yaptığımız şey bu değildi. Aynı zamanda bir durum daha vardı. Topun daha fazla bizde kalması gerekiyordu. Bu yüzden sorunlar yaşadık. Top bizdeyken iki üç saniye içerisinde topu kaybettiğimizi gördük. Bu da bizim için bir sorundu.” şeklinde konuştu.

Futbolcularımızın performansları hakkında da konuşan Koeman,“Kulübemize bakarsak sakatlıktan dönen bazı oyuncularımız vardı. Aynı zamanda genç oyuncularımız da vardı. İki tane iyi oyuncumuz hala cezalı durumda. Böyle bir durum da söz konusu. Ama şunu itiraf etmem gerekiyor. Saha içerisinde Trabzonspor daha dinç ve daha taze gözüktü. Buna rağmen, maçın ilk yarısına baktığımızda üç tane iyi pozisyonumuz olduğunu görebiliyoruz. İkinci yarı başladı ve 2-0’ı buldular. 3-0’ı da bulabilirlerdi ama istedikleri golü atamadılar. Sonrasında da takımın skora inandığını gördük açıkçası. 2-1’e getirdik. 2-2 olmalıydı belki de maçın son dakikalarında. Maksimum zaten bu skoru alabilirdik. Bizim için bu akşam en fazla 2-2’ye gelebilirdi bu karşılaşma. Ama dediğim gibi 2-2’yi bulabilecek şanslar yakaladık. Trabzonspor 3-0’ı yakalayabilecek fırsatlar üretse bile atamadıklarını gördükten sonra 2-2’ye getirebilirdik. Buna rağmen oyuncularımız 95.dakikaya kadar inançlarını sürdürdüler. Çalışmalarını, o mücadelelerini son ana kadar neleri varsa sahaya bıraktıklarını gösterdiler.” ifadelerini kullandı.

Geleceği ile ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Koeman, “Başkanla ve Damien ile bir toplantı yaptım. Benim üstümdeki insanlar benim burada ne kadar kalacağımın cevabını biliyor. Ben de onlardan duyacağım.” dedi.

BASIN TOPLANTISI

Maçı değerlendiren Teknik Sorumlumuz Erwin Koeman, “Maçın ilk yarısında küçük bir sorun yaşadık. Trabzonspor’un kendi yarı alanımızda futbol oynamasına izin verdik. Bizim yarın alanımıza geldiklerinde onlara daha fazla baskı yapmalıydık. Aynı zamanda rakibimizin biraz daha dinç gözüktüğünü daha taze gözüktüğü söyleyebilirim. Tabii bunu bir bahane olarak kullanmıyorum kesinlikle. Eğer bir bahane olarak kullanırsam adil davranmış olmam. Top daha çok onlarda kaldı maçın ilk yarısında. Bir penaltı oldu. Penaltıyı Harun muhteşem bir şekilde kurtarmayı başardı. İlk yarıda çok iyi değildik ama çok iyi olmamamıza rağmen iki üç tane pozisyon ürettiğimizi gördük. Ama bir diğer sorun da çok fazla top kaybı yaşadık. İlk dokunuşları, ilk pasları istediğimiz gibi yapamadık ve dediğim gibi çok top kaybı yaşadık. Bu da bizim için sorunlar oluşmasına neden oldu. Maçın ikinci yarısında rakibimiz 1-0’dan sonra maçı bitirebilecek büyük fırsatlar yakaladı. 2-0’ı buldular ve 2-0’dan sonra da maçı bitirebilirlerdi. Ama olmadı. 2-0’dan sonra golü atıp maçı bitirebilecek noktaya getiremediler. Bizim inancımız devam etti. Gole inancımız, maça inancımız devam etti. Maçın sonlarına doğru 2-1’i yakaladık. Hatta maçın sonunda 2-2 olmalıydı bana göre. İyi bir maç çıkarmadık ama buna rağmen oyuncularımız inancını son ana kadar korudu. Son ana kadar çalıştılar, mücadele ettiler. Biraz şans yanımızda olsaydı bu akşam 1 puan almış olacaktık. Ama normal şartlarda Trabzonspor maçın ilk yarısında maçı bitirebilirdi.” dedi.

İki haftalık seriyi kaybetmelerinin milli ara ile bir bağlantısı olup olmadığı hakkındaki soruya Koeman, “Hiçbir şeyi bahane olarak kullanmayacağım. Evet, bahane olarak kullanabilirim ama bunu yapmayacağım. Maçtan önce futbolcularıma da söyledim açıkçası. Bahaneler üretmek, böyle şeyleri bahane olarak kullanmak kolay. Ama ben bunu yapmayacağım. Aslında az önce söylediklerimde sorunun ne olduğunu anlattım. Ama biraz şans olsaydı, 2-2 bitebilirdi maç. İyi oynamadık ve iyi oynamamamıza rağmen maçın sonuna kadar oyuncular mücadelelerini, savaşlarını sürdürdüler. Ama hayatın her alanında olduğu gibi antrenörlerin hayatında da böyle bir şey var. Her hoca her maçı kazanmak ister ama her zaman kazanamazsınız. Futbol bu ve futbolun içinde tuhaf şeyler var. Bu da işimizin bir parçası.” şeklinde yanıtladı.

Rakibin daha agresif bir görüntü çizdiğini ifade eden Erwin Koeman, “Burada mesele top bizdeyken ne yaptığımız. Top bizdeyken de, top ayağımızdayken de iyi değildik. Açıkçası rakibimizden çok fazla top kazandık ama top bizdeyken iyi işler yapmayı başaramadık. Eğer top sizdeyken iyi iş yapamıyorsanız da pozisyona girmeniz ve gol atmanız çok zorlaşıyor. Bu şartlara rağmen yine de üç pozisyona girebildiğimizi gördük. Ama onların daha agresif, daha dinç, daha taze olduğunu gördük ve bu da maç içerisinde onlar için bir avantaj haline geldi. Son dakikaya kadar savaşımızı ve mücadelemizi sürdürmek için her şeyi yaptık ama yetmedi. Yeterince iyi iş yapamadık, son ana kadar. Futbolu galibiyet için oynarsınız. Hele ki Fenerbahçe’deyseniz kesinlikle galibiyet için oynarsınız. Aslında geçtiğimiz haftalarda iyi bir görüntü sergilediğimizi düşünüyorum. Bugün kaybettik, ligdeki sıralamamızı biliyoruz. İyi bir sırada değiliz şu anda. Böyle bir sıralama söz konusuyken kaybederseniz maçları tabii ki sorun yaşıyorsunuz. Bu durumdan çıkabilmek için çok çalışıyoruz, çok savaşıyoruz, çok mücadele ediyoruz. Bu çok önemli.

Teknik Sorumlumuz Erwin Koeman, sözlerini şu şekilde noktaladı:
“Haklısınız, sorunlardan biri orta sahaydı. Halen önümüzdeki ayın 24’üne kadar oynamamız gereken 8 tane maç var. Önümüzde bizi bekleyen çok sayıda maç var. Kadrosunda 16 tane milli oyuncuyu bulunduran bir takımız. Ama bazı başka oyuncular da forma şansı bulacak. Ama sorunuzu ve ne demek istediğinizi anlıyorum.