FUTBOL

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu’dan açıklamalar

25 Ekim 2018 Perşembe 10:03 Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2018 Cuma 10:05

Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, 2-2 eşitlikle tamamlanan Anderlecht maçının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yaptı. İlk olarak karşılaşmayı değerlendiren Cocu ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İlk olarak karşılaşmayı değerlendiren Cocu, “Açık bir oyun oldu. İnişlerin çıkışların olduğunu gördük. Her iki takımın da inisiyatif aldığı dakikalar oldu, her iki takımın da istekli olduğu bir maçtı. İlk yarıda iyi bir iş çıkardık ama hak ettiğimiz o bir golü atmayı başaramadık. Organizasyon açısından iyiydik. Anderlecht’in oyun kurmaya çalıştığı dakikalarda özellikle orta sahada birçok top kaptık. Son derece hayal kırıklığına uğradığımız bir gol gördük kalemizde. Çünkü rakibin kalemizde oluşturduğu ender tehlikelerden biri gol oldu. Devre arasından sonra erken bir golü kalemizde gördük. Anderlecht gibi kaliteli bir takımla deplasmanda karşılaşıyorsanız bu duruma geldikten sonra işler sizin için çok zordur. Ama o dakikadan sonra pozitif görüntüler vardı. Takımın saha içinde gösterdiği davranışlar beni son derece memnun etti. Disiplinli bir şekilde oyunumuzu son ana kadar sürdürdük. Bazı karşılaşmalarda yaşamıştık, bunun tersi görüntüler vardı. Herkes maçı çevirebilmek için kendi oyununu oynamaya başlamıştı belli bir süreden sonra ama bu akşam plana sadık kaldık. 2 gol attık. İkinci gol özellikle iyi bir organizasyonun ardından geldi. 3-2’de olabilirdi ama 2-2’lik skor, böyle bir deplasman karşılaşmasında bizim için memnun edici” dedi.

Takımın fiziksel durumuyla ilgili sorulan bir soruyu Cocu, “Herhangi bir fiziksel sorunumuz olduğuna inanmıyorum. Son Perşembe-pazar maç oynadığımız haftaya bakarsak, sezon başından bu yana elimize gelen verilerde o iki karşılaşmada en iyi sonuçları aldığımızı görüyoruz fiziksel veri olarak değerlendirirsek. O nedenle kısa zamanda iyi performans gösterebileceğimizi bize gösteren verilerdi. Bu akşam belki normale kıyasla şartların ağır olduğunu gördük. Saha biraz ağırdı. Saha üzerinde birçok hasar vardı. Bu nedenle sonlarda fiziksel durumumuzu etkilemiş olabilir. Son 1 buçuk ayda fiziksel açıdan fiziksel açıdan çok geliştiğimizi görebiliyorum” şeklinde yanıtladı.

Sahaya üçlü savunmayla çıkmalarıyla ilgili soruya ise Teknik Direktörümüz Phillip Cocu, “Böyle kararlar alırken rakibin özelliklerine de bakmalısınız. Bu akşam rakibin nasıl oynadığını gördüğümüzde bu kararın doğru olacağını düşündük. Rakibin forvetin arkasına nasıl oyuncuları sarkıttığını veya bek oyuncuların nasıl önde oynadığını görürseniz böyle bir deplasman maçında dörtlüyle oynamanın büyük bir risk olacağını düşündüm. Hasan ve Isla var. Aynı zamanda üç tane merkezde oyuncumuz olursa ve Hasan ve Isla da onlara yakın olduğunda bizim için daha doğru bir oyunun ortaya çıkacağını gördük. Sadece savunma hattımızın değil orta sahamızın hata yaptığı 2 an var. O iki anda onların iyi iş çıkardığını gördük bu tercihimizin devamı olarak. Her maç, her rakip farklıdır. Her zaman kazanmak istersiniz ve kazanmaya giden doğru yolu ararsınız. Bazen alışık olduğunuz sistemle oynar bazen de bazı değişiklikler yapmak durumunda kalırsınız. Aynı zamanda takımımı şu yönden takdir etmek istiyorum; iki farklı sistemde de performans gösterebilen bir takıma sahip olduğumuzu gördük. Belki kısa vadede değil ama uzun vadede bizim için önem teşkil edebilir. Hem Avrupa hem de ligdeki gelişimimiz için önemli olabilir. Sadece defansif anlamda vermedik bu kararı, ofansif olarak da verdiğimiz bir karar bu. İki forvetle oynadık arkalarında da Benzia vardı. Rakibimiz de üç savunmacıyla oynuyordu. Rakibin her zaman güçlü ve zayıf yanlarını değerlendirmelisiniz kazanmak için. Biz de bu düşünceyle bu tercihi yaptık” cevabını verdi.

Hakemle ilgili görüşlerini de dile getiren Cocu, “Hakemle ilgili bir şey söylemek istemiyorum. Saha içinde yeterince dikkat çekti. Maç içinde olanları gayet iyi gözlemlemişsiniz. Oyuncularımız için çok iyi olan bir nokta var; ikinci yarıda sahada 11 kişi kalmayı başardılar. Herhangi bir kırmızı kart görmediler. Bu hakemle bunu yapabilmek çok zordu” ifadelerini kullandı.

Genç futbolcu Barış Alıcı’yla ilgili soruyu da yanıtlayan Cocu, “Ne zaman oynayacağı ona bağlı olan bir durum. Takım içinde çok fazla rekabet var. Onun da bu rekabete girebilmesi gerekiyor. Sezon başında ilk geldiğinde onun için her şey yeniydi. Çok iyi bir durumdaydı, çok iyi bir dönem geçirdi. Şu an zor bir dönemin içinde ki ben bunu garipsemiyorum. Çünkü onun yaşadığı gibi bir transfer yaşandıysa o zaman böyle bir durumun oluşması normal karşılanabilir. Barışla alakalı olarak herhangi bir endişem yok. Sadece içinde bulunduğu durumdan çıkabilmesi için mücadele etmesi gerekiyor. Bunu antrenmanlarda yapacak. Antrenmanlarda bunu göstermesi gerekiyor, tıpkı Oğuz’un yaptığı gibi. Oğuz bu akşam oynamayı hak etti, antrenmanlarda göstermiş olduklarıyla. Hatta ilk 11’de oynatsam mı diye bile düşündüm. Ona göstermiş olduklarımızı yapma hususunda çok büyük gelişimler gösterdi” şeklinde cevap verdi.

Genç oyuncuların antrenmanlarda yaptıklarının alacakları dakikaları etkilediğini de sözlerine ekleyen Cocu, “Göstermiş oldukları gelişimler alacakları dakikaları etkiliyor. Maç içerisinde girdikleri zaman yaptıkları, onlar açısından neler olacağını etkiliyor. Barış’la ilgili endişe duymuyorum. Birçok genç oyuncumuz var formaya adım adım yaklaşan. Sadece kendileri için değil tüm takımın gelişimi için onların iyi çalışması olumlu bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda Yiğithan var. O da iyi çalışan bir futbolcumuz. Özellikle son dönemde o da iyi izlenimler veriyor” dedi.

Son olarak Anderlecht’in iki golünü kaydeden Zakaria Bakkali ile ilgili düşüncelerini paylaşan Cocu, “Kalitesini gösterdi. Birçok pozisyonda onu önlemiş olmamıza rağmen bu kalitesini gösterdi. Birçok pozisyonda onun kademesindeydik, tehlike üretmesini engelledik. Onu durdurabilmek için iki savunmacıya ihtiyaç duyuyorsunuz. Yakın markaj altındayken bile ne kadar tehlikeli olabileceğini gösterdi. Pozisyonlar üretti, 2-3 pozisyondan da 2 tanesini gole çevirdi. Eski bir futbolcum, şu anda çalıştığım takıma 2 gol attığı için tabii ki mutlu değilim ama bir yandan da bulunduğu kulübünde iyi iş yaptığı için eski futbolcum adına mutluyum” diyerek sözlerini tamamladı.