BOKS

Avrupa Şampiyonu boksörlerimiz yurda döndü

29 Nisan 2024 Pazartesi 19:07

Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası'nda kazandıkları madalyalarla camiamıza ve ülkemize büyük bir gurur yaşatan Fenerbahçeli milli boksörlerimiz, yurda döndü.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın 15-29 Nisan tarihleri arasında ev sahipliği yaptığı şampiyonada 52 kilo finalinde karşılaştığı Rus rakibi Anastasiia Kool’a büyük bir üstünlük kurarak üst üste üçüncü kez Avrupa Şampiyonu olan Buse Naz Çakıroğlu ve 66 kilo finalinde Rus boksör Albina Moldazhanova’yı 5-0 mağlup ederek kariyerindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu kazanan Busenaz Sürmeneli ile 13 yıl aranın ardından ilk altın madalyayı kazanan boksör olarak tarihe geçen Samet Gümüş’ün yanı sıra Avrupa Üçüncüsü olarak bronz madalyaya uzanan Fenerbahçeli boksörümüz Büşra Işıldar, Türkiye’ye döndü.

Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan şampiyon boksörlerimizi, Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya, Fenerbahçe Boks Şubesi Sorumlusu Selahattin Atasever ve boks şubemizin sporcuları, boksörlerimizin aileleri Fenerbahçe ve Türk bayrakları ile karşıladı.

Büyükler Avrupa Boks Şampiyonası sonunda sporcularımız 3 altın, 1 bronz madalya ile organizasyonu tamamlarken; Büyük Kadınlar ve Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda milli takımımız 5 madalya kazanarak birinci Rusya ve ikinci Sırbistan'ın ardından takım halinde üçüncü olma başarısı gösterdi.

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya, Boks Şube Sorumlumuz Selahattin Atasever ve madalyalı boksörlerimiz havalimanında Fenerbahçe TV’ye konuştu.

Amatör Şubeler Koordinatörümüz Fikret Çetinkaya: Her zaman ‘Dünyanın En Büyük Spor Kulübü’yüz diye söylüyoruz

Her zaman ‘Dünyanın En Büyük Spor Kulübü’yüz diye söylüyoruz. Boksörlerimiz güçlerini ortaya koydular. Ne mutlu ki 3 altın alan sporcular Kulübümüzün boksörleri. Büşra Işıldar da bronz madalya kazandı. Toplamda 4 sporcumuz da madalyanın sahibi oldu. Gönül isterdi ki Olimpiyat kotası alan sporcumuz Hatice Akbaş da bu kervana katılsın ama şanssız bir kura çekti. Şimdi tek bir hedef kaldı, Olimpiyatlar! Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Paris Olimpiyatları’nda Tokyo’daki sayısı geçmek istiyoruz. Biliyorsunuz ‘En az 25’ demiştik. İnşallah o sayıyı geçeceğiz. Tabii en önemlisi de Olimpiyatlarda madalya almak. Ben burada Başkanımız Ali Y. Koç ve Yönetim Kurulumuza, bize destek veren herkese, 4 branşın yöneticiliğini yapan Yöneticimiz İlker Dinçay’a, Yelken Şubesinden Sorumlu Yöneticimiz Selma Altay Rodopman’a, Kürek Şubesinden Sorumlu Yöneticimiz Bekir İrdem’e bir kez daha teşekkür ederim.

Fenerbahçe Boks Şubesi Sorumlusu Selahattin Atasever: Hedef Olimpiyatlar

Avrupa Şampiyonası’na 5 tane sporcuyla katıldık. 5’te 3 yaptık. Büşra da bronz madalya kazandı ancak ondan çok şey bekliyoruz. Ben tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum. Fenerbahçe’nin büyüklüğü tartışılmaz. Amatör branşlara verdiği destek ortada. Biz yolumuza devam ediyoruz. Olimpiyatlarda da iyi işler yapacağımızı, Olimpiyat şampiyonluklarıyla geleceğimizi düşünüyorum. Çünkü çok iyi kadroya sahibiz. Başkanımız Ali Y. Koç ve Yönetim Kuruluna ve bizim gizli kahramanımız Fikret Çetinkaya’ya teşekkür ederim. Hedef Olimpiyatlar.

Buse Naz Çakıroğlu: Şimdi sadece Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacağız

Bizim için güzel bir turnuva oldu. Avrupa Şampiyonası’nda bir üst sıklette yarıştım. Olimpiyat öncesinde kilo olarak tam kilomuzu bulmak istemiyorduk. Burada başarımızı devam ettirdik, çok mutluyuz. Şimdi birkaç gün dinlenip ardından sadece Olimpiyatlara hazırlanmaya başlayacağız. Stresli bir turnuva olmasına rağmen bizi motive de etti diyebilirim. Çünkü Avrupa Oyunları’ndan sonra yaklaşık bir senelik bir zaman diliminde dövüşmedik. Burada gördük ki performans olarak iyi bir yol kat etmişiz. Güzel geçti, sonu daha da güzel olacak.

Busenaz Sürmeneli: Tek eksik madalyam Avrupa Şampiyonası’ydı, şimdi o da geldi

Bu ailenin kapısından içeri girdiğim ilk günden itibaren bana burada olduğumu hissettiriyorlar. Gerek Başkanımız, gerek yöneticilerimiz maçlardan sonra arayıp tebrik ediyorlar. Bunun beni motive ettiğini söyleyebilirim. Bize çok destek oluyorlar. Ringe çıkarken de hem Fenerbahçe ailemi hem de kendi ailemi üzmemek adına elimden geleni yapıyorum. İnşallah Allah bizi utandırmasın. Paris Olimpiyatları’na şampiyon olarak gidiyoruz ve şampiyon olarak da dönmek istiyoruz. Tek eksik madalyam Avrupa Şampiyonası’ydı, şimdi o da geldi. Avrupa Oyunları’nda, Olimpiyatlarda, Dünya şampiyonalarında altın madalyamız vardı ama bir tek bu eksikti, onu da tamamladık. Görev tamamlandı diyebilirim.

Samet Gümüş: Hedefimiz Olimpiyatlar ve en iyi şekilde hazırlanıp orada da altın madalya alarak ülkemizi ve Fenerbahçemizi onurlandıracağız

Bu madalya için çok çalıştık. Erkek boksunun artık kendini kanıtlaması gerekiyordu. Çok yetenekli sporculara sahibiz. Ben, bunu başlattım ve inanıyorum ki Türk boksu daha iyi yerlere gelecek. 13 yıl sonra bu tarihi başarıya imza attık. Hedefimiz Olimpiyatlar. En iyi şekilde hazırlanıp orada da altın madalya alarak ülkemizi ve Fenerbahçemizi onurlandıracağız.

Büşra Işıldar: Olimpiyat kotamı alıp dönmek istiyorum

İlk büyükler madalyam. Şampiyonadan bronz madalya ile döndüm. 3 hafta sonra Tayland'ın başkenti Bangkok’ta Olimpiyat vizesi için yarışacağım. Çok çalışıyoruz. Bu şampiyonayı bronz ile tamamladım ama isteğim ve hedefim bu değildi. Bundan sonra her şey daha güzel olacak. Olimpiyat kotamı alıp dönmek istiyorum."

Basın Fotoğrafları