BASKETBOL

Başantrenörümüz Dimitris Itoudis ile basketbolcularımız Panathinaikos galibiyetini değerlendirdi

18 Kasım 2022 Cuma 23:24

Başantrenörümüz Dimitris Itoudis, Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Panathinaikos’u 107-77 yendiği maçın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunurken; oyuncularımız Nigel Hayes-Davis, Nick Calathes ve Melih Mahmutoğlu da yayıncı kuruluşa ve Fenerbahçe TV’ye konuştu.
 
Maçla ilgili Başantrenörümüz Dimitris Itoudis, “İlk olarak takımı ve oyuncular ile taraftarlarımızı inanılmaz atmosfer için tebrik ediyorum. Panathinaikos’a ve maça çok fazla saygı göstererek sahaya çıktık. Çok güzel bir efor sarf ettik. Panathinaikos takımı daha iyi bir duruma getirmiş durumda. Çok iyi skorerleri var. Bunu durdurmaya çalışmak istiyorduk. İlk çeyrekte çok iyi değildik, 25 sayıya izin verdik ama bunu diğer çeyreklerde toparladık. Hem açık atışlarda hem de top kayıplarında sayı üretmelerini durdurmak istedik ve bu sayede daha fazla sayı bulabildik. Çok derin bir kadromuz var oynayanlar ve oynamayanlarla birlikte. Carsen Kızılyıldız maçında 1 dakika bile oynamadı ama bu akşam 23 dakika kaliteli bir şekilde oynadı ve çok güzel bir performans sergiledi. Aynı şekilde Jekiri’nin bazı sağlık sorunları var, acı içerisinde çok güzel bir efor sarf etti. Bu bir sinerji oyunu ve bir takım sporu. Doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Daha çok yolun başındayız. Bazı şeyleri inşa ediyoruz. Diğer yandan da Panathinaikos’la çok güzel bir maçtı. Onlarla 13 yılım geçti, çok güzel anılarım var. Eski dostları görmek güzeldi.” değerlendirmesini yaptı.
 
Takımın gelişim gösterdiğini hatırlatan Itoudis, “Gelişim gösterdiğimiz gayet açık ve net. Bunun için oyuncuların, kulübün, ekibin herkesin eforuna teşekkür etmemiz gerekiyor. Şu ana kadar 8 maç oynadık ve maç maç gidiyoruz. Şu anda sadece önümüzdeki Tofaş maçına bakıyorum. Oynayanlar var, oynamayanlar var, çok geniş bir rotasyonumuz var ve denge de sağlamamız gerekiyor. Ama bu şekilde gelişmemizin en önemli sebeplerinden biri oyuncuların mutlu, motive ve konsantre olmaları. Henüz istediğimiz noktada değiliz ama gelişim gösterdiğimiz net.” şeklinde konuştu.
 
Dyshawn Pierre’in sağlık durumuyla ilgili Başantrenörümüz, “Kontrole gitti, biz de riske etmek istemedik. Bizim için önemli bir oyuncu.” açıklamasını yaptı.
 
Nigel Hayes-Davis’in performansıyla ilgili Itoudis, “Her şey oyuncuların karakteristiğine göre belirleniyor. Bizim işimiz en iyi kimyayı oluşturmak; Fenerbahçe için oynamak isteyen, baskıyı kaldırabilecek ve beklentiyi karşılayabilecek oyuncular… Nigel’a gelince hem zihnen hem de bedenen çok sağlıklı bir oyuncu. İşini çok seven biri.” değerlendirmesini yaptı.
 
Dün oynanan Anadolu Efes-Barcelona maçının ardından Barcelona koçu Sarunas Jesikevicius’un Anadolu Efes koçu Ergin Ataman’a dair ithamlarıyla ilgili soruya Başantrenörümüz Itoudis, “Böyle bir kurulumuz (Başantrenörler Kurulu) olduğu için çok mutluyum. Aynı şekilde EuroCup’ı da dahil ettik. Avrupa’da ki başka takımları, kulüpleri de dahil etmek istiyoruz. Amacımız daha da büyümek ve gelişmek. Çok iyi koçlarla iş birliğimiz var, Belgrad Üniversitesi ve birkaç üniversite ile de iş birliğimiz var. Çok ciddi bir iş. Henüz bu konuyu konuşmadık, analiz edeceğiz. Yetişkiniz. Hepimiz arkasında çok büyük taraftar kitleleri olan çok büyük kulüplerde çalışıyoruz. Biliyorsunuz bu duyguların sporu. Tam ne oldu bilmiyorum. Analiz edeceğiz. Ben de bir antrenör olarak daha iyi olmaya çalışıyorum. Hem Jasikevicius hem de Ergin Ataman ikisi de çok tecrübeli antrenörler. Basketbolu çok seviyorlar. Bu duyguların sporu. Mutlaka bir çözüm bulunacaktır. İkisi de çalıştıkları kulüpleri çok iyi temsil ediyorlar. Bunun başka anlamlar taşımasını istemiyoruz. Mutlaka bir çözüm bulunacaktır.” cevabını verdi.
 
Yayıncı kuruluşa konuşan Nigel Hayes-Davis, “İyi savunma ve ribaunda dikkat ettik. EuroLeague tarihinin en iyi oyun kurucusu takımımızda. O da etkili oldu. Savunmayla beraber çok iyi iş çıkardık.” diye konuştu.
 
Nick Calathes ise yayıncı kuruluşa verdiği röportajda, “Herkesin katkı yapması çok önemli. Kadroya baktığımızda 12-14 oyuncu her gün bir adım ileri atabilir. Carsen bu gece çok iyiydi, onun eforuna çok ihtiyacımız var. Taraftarlarımıza teşekkür ediyorum. Enerjimizi yukarı çektiler.” dedi.
 
Fenerbahçe TV’ye konuşan kaptan Melih Mahmutoğlu ise, “Her şey güzel gidiyor. İyi oynuyoruz. Maçı rahat bitirdik. İstediğimiz gibi oynayınca durdurulamayacak bir takım oluyoruz.  Defanstan aldığımız enerjiyle bunu yapıyoruz. Bu ay zorlu seriler başlıyor. Hepsini kazanabilecek güçteyiz. Şu an lideriz, inşallah da böyle devam eder.” ifadelerini kullandı.