Spor Okulları > Ana Sayfa   www.fenerbahce.org ana sayfasına git
 
- Hakkımızda
- Branşlar
- Tesislerimiz
- Kayıt için gerekli belgeler
- Kış Spor Okulları
- İletişim Bilgileri
 

 

11.12.2012
Branşlar

Atletizm

Çalışmalarımız 1998 – 2003 doğumlu kız ve erkek çocuklarını kapsamaktadır, kayıt için gelindiğinde Spor okulları merkezinden şartlarımızı öğrenebilirsiniz.

Hafta arasındaki yoğun okul temposundan, sınav stresinden çocuklarımızı uzaklaştırmak için çeşitli atletizm çalışmalar yapmaktayız,  örneğin: Cumartesi uzun atlama ve koşu antrenmanı yapıldıysa Pazar kuvvet çalışması yapılmaktadır veya Cumartesi engel koşuları yapıldıysa Pazar uzun mesafe koşusu yapılmaktadır. Hava şartları ve antrenörün planlaması doğrultusunda bu çalışmalarımız sıralanmaktadır. Sporcuları sıkmadan 1 – 1,5 saatlik antrenmanlarımızda zaman zaman profesyonel sporcuların yarışmalarda uyguladığı teknik ve taktikler de anlatılıp gösterilmektedir, örneğin: takoz çıkışı nasıl yapılmaktadır veya uzun atlamada nasıl daha ileriye sıçrarız eğitimi de zaman zaman uygulama ve teorik olarak antrenman esnasında verilmektedir.

Amacımız üst düzey sporcu yetiştirmek. Olimpiyatlarda bize haklı gurur yaşatan sporcumuz Gamze Bulut, Nevin Yanıt gibi sporcuların kulübümüze kazandırmak, ülkemizi uluslar arası arenada şampiyonluklar ve başarılı sonuçlar alacak çocuklar yetiştirmek olduğu kadar. İlerleyen yıllarda sağlıklı, kendi güvenini kazanmış ve topluma yararlı kişiler yetiştirmektir.

Günümüz şehir şartlarında çocuklarımızı televizyon ve bilgisayar başında değerlendirecekleri boş vakitlerini daha sağlıklı fizik yapısına kavuşmaları için Atletizm sporuna yönlendirebilirsiniz.

Gelişim gösteren sporcular Fenerbahçe Spor Kulübü Atletizm takımına seçmeleri çoğunlukla bu sporcular arasından olduğundan profesyonelliğe bir adım önde olurlar.

Basketbol

Basketbol Spor Okulları olarak;

Çocuklara ve gençlere sevdikleri ve istedikleri şeyler için çalışmaları, fedakârlık ve mücadele etmeleri gerektiği bilincini aşılayarak, onlara, kendilerine hangi meslek ve kariyeri seçerlerse seçsinler faydasını görecekleri çalışma alışkanlık ve disiplinini kazandırmak.

Spor kültürünü ve spor ahlakını genç yaşlarda kazandırıp, onların spor kültürünü genel kültürlerinin, spor ahlakını genel ahlaklarının birer parçası haline getirmelerini, rakiplerine ve emeğe saygı duymalarını sağlamak, galibiyet sevincini de, mağlubiyet üzüntüsünü de ölçülü yaşamaları gerektiğini öğreterek, onlara kültürel, ahlaki ve duygusal gelişim süreçlerinde kılavuz olmak.

Spor yapabilecekleri, enerjilerini doğru yerlere yönlendirerek kötü alışkanlıklardan uzak duracakları, zihnen ve bedenen sağlıklı bireyler haline gelmelerini sağlayacak ortam ve imkânları yaratmak.

Sporcuları; başta basketbol ve basketbolu seçen gençlere bu sporun temel tekniklerini ve bu sporda ilerlemek isteyenlere basketbolun inceliklerini öğretmek.

Öncelikli olarak kulübümüze; Türk Sporuna ve Milli Takımlara yeni yetenekler kazandırmak.

Sporu bir araç olarak kullanarak, gençlerin eğitimlerine, kültürel ve ahlaki gelişimlerine kılavuz ve yardımcı olmak.

Gençleri bağımsız, kendilerine güvenen, ancak bireysel olarak ulaşabileceklerinden daha büyük hedefler için takım çalışmasının gereğini ve önemini anlayan, bu tip çalışmaya açık, yatkın ve elverişli bireyler haline getirmek, onlara paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmanın anlamını, gereğini ve gücünü öğretmek olarak hedeflerimizi oluşturmaktayız.
 

Futbol

AMAÇ;
Fenerbahçe SK Gençlik Geliştirme Program Koordinatörlüğü ile organik bir bütünlük içinde çalışmalarını yürütmek,
Çocukların erken yaşlarda futbolla tanışmalarını sağlamak,
Çocukların küçük yaşlarda sistemli ve disiplinli çalışmalar sonucunda futbol eğitimi almalarına yardımcı olmak,
Çocuklarımızın bedensel, zihinsel, psikolojik, sosyal ve kültürel olarak gelişimlerini sağlamalarına yardımcı olmak,
Sosyal yaşamda kendi kendilerine yetebilen, topluma yararlı bireyler olarak kazandırılmasına katkıda bulunmak,
Çocuklara futbol oyununu sevdirmek, iyi bir taraftar ve futbolsever olmasını sağlamak,
Çocuklara Fenerbahçe sevgisini ve ruhunu AŞILAMAK,
Futbol okullarımızdaki yetenekli çocukları tespit etmek ve bu yetenekleri futbol yarışmacı takımlarımızın hizmetine sunmak,

İLKELER;
Fenerbahçe SK Futbol Okulları, Futbol Okulları Koordinatörlüğünün belirlediği kalite standartlarına uygun tesislerde yapar,
Fenerbahçe SK Futbol Okulları, Futbol Okulları Koordinatörlüğünün belirlediği işletici ve antrenör kriter talimatnamesini uygular,
Fenerbahçe SK Futbol Okulları, Futbol Okulları teknik sorumlusunun hazırladığı eğitim programını uygular,
Fenerbahçe Futbol Okulları periyodik olarak ve belirli aralıklarla işletici, antrenör ve eğitim programı kriterlerine uygunluğu denetlenir.
Fenerbahçe Futbol Okullarında Fenerbahçe Spor Kulübünün Tescilli markası olan FENERIUM’ UN futbol giysileri kullanılır.

HEDEFLER;
Futbol okullarından yarışmacı takımlarımıza yetenekli oyuncuların kazandırılması,
Fenerbahçe futbol okulundan yarışmacı takımlara gelecek oyuncu sayısının her yıl artırılmasını sağlamak,
Çocukların Fenerbahçe spor kulübü ile ÖZDEŞLEŞMESİ.

VİZYON;
Fenerbahçe Futbol Okullarına gelen çocuklarımıza, yetenekleri doğrultusunda en mükemmel futbol eğitimi ve olanaklarını sunmak. 

MİSYON;
Futbol Okulu düzeyinde çocuklara yönelik çalışmalarda en yüksek kalitede futbol eğitimi vermek, çocuklara teknik ve sosyal alanda temsili yetenekleri kazandırmak.

 

Masa Tenisi

VİZYONUMUZ:
Öncelikle Fenerbahçe Spor Kulübü Spor Okulları öğrencileri olmak üzere, kaynaklar çerçevesinde çocuk ve genç kitlelerine rekabetçi  spor yapma imkânlarını sağlayan, kalıcı başarıyı ülkü edinen her açıdan örnek Fenerbahçe ve Türk sporuna değerli sporcular kazandıran bir spor okulu olmak.

Bu vesile ile Fenerbahçe Spor Kulübü itibarı ve marka değerine katma değer yaratabilmek.

MİSYONLARIMIZ:
Vizyonumuz ışığında uzman şube olarak mümkün olduğunca fazla  spora yatkın, yetenekli ve ilerlemek isteyen masa tenisi öğrencisine imkân verir. Bunun sağlanması için Spor Okulları yönetimiyle ortak stratejiler geliştirir.
Başta çevre okul öğrencileri olmak üzere, başarılı, yetenekli çocuk ve gençlerin kulübe kazandırılması için gerekli çalışmalarını sürdürür.
Vizyonumuz doğrultusunda etkin ve yetkin antrenörler ile çalışmak ve yenilerini yetiştirmek.
 
Çocuk ve gençlere başarı, rekabetçilik yanında, sporu bir yaşam biçimi ve kültür olarak benimsetmek için gerekli yaklaşımları sergiler.

Spordaki başarısını öğrenim hayatına da yansıtan, akademik açıdan güçlü öğrencileri Kulübümüz bünyesinde yetiştirebilmek için uğraşır.

Misyonundaki hedeflere ulaşmak için organizasyonlar, etkinlikler, kamplar, eğitici seminerler ve turnuvalar düzenler.

Voleybol

Voleybol Okullarının amacı; eğitim kalitesinden ödün vermeden, mümkün olduğu kadar çok sayıda öğrenciye kaliteli bir ortamda spor yapma olanağı sağlamak ve öğrencileri takım kadrolarına hazırlamaktır. Çağdaş, güvenli ve sağlıklı spor alanlarında çocuklarımızın talep ve beklentilerini tam olarak karşılayarak koşulsuz sporcu memnuniyetini sağlayabilen, sporu yayabilen ve yaygın olarak yaptırabilen; centilmenlik ruhuna sahip, rakibine saygı duyan, kendisini önemseyen, çevresini koruyan, arkadaşlarını, ailesini, ülkesini seven ve milli takımlarda hizmet verebilmeyi de hedefleyen ve Fenerbahçelilik ruhunu taşıyan sporcular yetiştirebilmektir.

Eğitimimiz, yalnızca belirli bir spor branşını hedef alan teknik eğitim değil, öğrencilerin fiziksel, ruhsal ve sosyal gelişimlerini kapsayan çok yönlü bir eğitimdir.

Voleybol okulundaki çalışma sistemi; gelişim dönemindeki öğrenciler üzerinde, yalnızca fiziksel çalışma ve gelişim ağırlıklı değildir. Öğrenciler spor yaparak sosyal bir çevre içinde kendilerini tanımak, bir ekibe katılmak, ekip üyesi olarak mücadele etmek, paylaşmak, öz çalışma disiplinini kazanmak fırsatını bulurlar.

Voleybol Okullarına devam eden sporcuların. Belirli aralıklarla yapılan düzey belirleme testlerinin sonuçlarına bağlı olarak sporcular bir ileri düzeyde çalışan gruba katılabilir veya kendi gruplarında çalışmalarını sürdürebilirler.


AMAÇLARIMIZ
• Çocukların ruh sağlığı, fiziksel ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak
• Çocukların sosyalleşmelerine ve sosyal kimlik kazanmalarına katkıda bulunmak
• Çocukların paylaşmayı ve yardımlaşmayı öğrenmelerine katkıda bulunmak
• Motorik özelliklerinin gelişmesine katkıda bulunmak
• Çocukların spor kültürüne, spor disiplinine katkıda bulunmak
• Yetenekli sporcuları keşfedip kulübümüz altyapısına ve Türk sporuna kazandırmak
• Fenerbahçelilik ruhunu taşıyan, Türk sporuna faydalı olacak bireyler yetiştirmeye katkıda bulunmak

DEĞERLERİMİZ
• Saygı
• Sevgi
• "Fair-Play" ruhu
• Hoşgörü
• Takımdaşlık
• Sorumluluk ruhu

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ VOLEYBOL OKULUNUN FARKI;
• Voleybol Okulunda kariyerli antrenörler tarafından eğitim verilmektedir
• Spor okulundan altyapılara seçilen sporcular Fenerbahçe Spor Kulübünün lisanslı sporcusu olmaktadır.
• Dünya standartlarında bir zeminde  (taraflex) antrenmanlar yapılmaktadır.
• Türkiye de ve dünyada kullanılan Mikasa – Molten maç topları ile eğitim verilmektedir.
• Yaş grubu küçük sporcularımız için özel toplarla antrenman yapılmaktadır.
• Aydınlatmanın yeterli olduğu ortamda antrenmanlar yapılmaktadır.
•  Antrenman yapan sporcularmızın antrenman sonunda duş alma imkânı bulunmaktadır.
• Voleybol okuluna devam eden sporcuların branşlarında A Takımlarda oynayan sporcuları izleme şansı vardır.
• Voleybol okulundaki sporcularımızın yeterli görülmeleri halinde kulübümüz altyapısında lisanslı sporcu olma şansı vardır.
 
08-15 YAŞLARINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN VOLEYBOL EĞİTİMİ
• Voleybola başlama yaşı 7-8;
• Spesifik yüklenmeler yapma yaşı 14-15 en uygunu 16;
• Yüksek performans elde edilen yaş literatürde 20-25 olarak öngörülmektedir.
 
VOLEYBOL OKULUNA DEVAM EDEN SPORCULARADA YETENEK SEÇİMİNDE KULLANILAN VE DİKKATE ALINMASI GEREKEN KRİTERLER ŞUNLARDIR;

ÖNEM SIRASINA GÖRE
1-Taktik Zekâ, Kavrama, Algılama, Uygulama ve Takım Uyumu,
2-Fiziksel yeterlilik
3-Konsantrasyon,
4-Yüksek Anaerobik (patlayıcı güç) ve Aerobik (uzun egzersiz) Kapasitesi
5-Stres ve Yorgunluğa Karşı Koyabilme Yeteneği
6-Topla oyunlar becerisi
 
Yelken

Yelken Şubesi olarak misyonumuz 3 yanı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ve yelkeni insanlara, özellikle de çocuklara sevdirerek yelken sporunun gelişimini sağlamak ve  uluslar arası arenada ülkemizi temsil edecek sporcular yetiştirmektir.

Sporcularımızın tamamını kendi bünyemizde yetiştiriyoruz. Yaz Kampı programlarımızla 7 – 12 yaş Optimist ve 12 – 16 yaş Laser sınıfında hiç yelken bilmeyen çocuklarımıza yelken öğretiyoruz. Yaz kampına gelen istekli ve yetenekli çocuklarımız  arasından da seçme yaparak, Kış Okulumuz bünyesinde antrenmanlarımıza devam ediyoruz. Kış Okulu’ nun  sonunda lisanslı sporcu olmaya aday çocuklarımızı seçip, onları B ve C takımlarında yetiştiriyoruz ve bünyemize katıyoruz. 2012 Olimpiyatlarına bu çalışma programı doğrultusunda kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz 2 sporcu gönderdik, 2016 Olimpiyatları’ na 3 sporcu gönderme hedefi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden yetişen sporcularımız kulübümüzü ve ülkemizi yurt içi ve yurt dışında başarı ile temsil ediyorlar; sayısız Türkiye, Avrupa, Balkan ve Dünya Şampiyonlukları ile bizleri gururlandırıyorlar.

2007 senesi itibariyle sportif aktivitelerimizin yanı sıra yetişkinlere de yelkeni sevdirmek için yelken şubemiz bünyesinde  Bireysel ve Kurumsal Eğitimler vermeye başladık. Bu doğrultuda Garanti Bankası, Vodafone, Ford Otosan, Boğaziçi Üniversitesi, Citibank, Roche İlaçları, Migros gibi Türkiye’ nin sayılı firmalarına yelken eğitimi verdik ve vermeye devam ediyoruz. Yılda yaklaşık 600 – 700 yetişkini de bu aktivitelerle yelkenle tanıştırıyoruz.

Çalışmalarımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.Yelken
Yelken Şubesi olarak misyonumuz 3 yanı denizlerle çevrili ülkemizde deniz ve yelkeni insanlara, özellikle de çocuklara sevdirerek yelken sporunun gelişimini sağlamak ve  uluslar arası arenada ülkemizi temsil edecek sporcular yetiştirmektir.

Sporcularımızın tamamını kendi bünyemizde yetiştiriyoruz. Yaz Kampı programlarımızla 7 – 12 yaş Optimist ve 12 – 16 yaş Laser sınıfında hiç yelken bilmeyen çocuklarımıza yelken öğretiyoruz. Yaz kampına gelen istekli ve yetenekli çocuklarımız  arasından da seçme yaparak, Kış Okulumuz bünyesinde antrenmanlarımıza devam ediyoruz. Kış Okulu’ nun  sonunda lisanslı sporcu olmaya aday çocuklarımızı seçip, onları B ve C takımlarında yetiştiriyoruz ve bünyemize katıyoruz. 2012 Olimpiyatlarına bu çalışma programı doğrultusunda kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz 2 sporcu gönderdik, 2016 Olimpiyatları’ na 3 sporcu gönderme hedefi ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fenerbahçe Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden yetişen sporcularımız kulübümüzü ve ülkemizi yurt içi ve yurt dışında başarı ile temsil ediyorlar; sayısız Türkiye, Avrupa, Balkan ve Dünya Şampiyonlukları ile bizleri gururlandırıyorlar.

2007 senesi itibariyle sportif aktivitelerimizin yanı sıra yetişkinlere de yelkeni sevdirmek için yelken şubemiz bünyesinde  Bireysel ve Kurumsal Eğitimler vermeye başladık. Bu doğrultuda Garanti Bankası, Vodafone, Ford Otosan, Boğaziçi Üniversitesi, Citibank, Roche İlaçları, Migros gibi Türkiye’ nin sayılı firmalarına yelken eğitimi verdik ve vermeye devam ediyoruz. Yılda yaklaşık 600 – 700 yetişkini de bu aktivitelerle yelkenle tanıştırıyoruz.

Çalışmalarımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.
Yüzme
Yüzme Sporu uluslar arası standartlarda boyutu olan (50 metre,8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan kendi kulvarında serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördünde karışık olarak 50,100,200,800 ve 1500 metrelerde bireysel olarak yaptıkları yarışmaya denir.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bayan-erkek 200 den fazla yüzücüsünden oluşmaktadır. Branş yüzmenin yanı sıra 2009 yılından beri senkronize yüzme (su balesi) dalında da faaliyet göstermektedir. Türkiye ’de yüzme sporuna faaliyeti arasında ilk yer veren Türk Kulübü Fenerbahçe olmuştur.

1997 Aralık ayında kurulan Yüzme şubesi o tarihten beri Türkiye Yüzme Şampiyonalarında Kupalara tam anlamıyla ambargo koymuştur. Yaz –kış ve 2007 yılından beri Kısa Kulvar olmak üzere yılda iki defa düzenlenen Türkiye Şampiyonalarında 1998 den beri ezeli rakibi (GS)şampiyonalarda kupayı kaldıran Fenerbahçe Spor Kulübü olmuştur.

Senkronize Yüzme Ocak 2009 da Fenerbahçe Spor Kulübü Yüzme branşı bünyesinde kuruldu. Takım ilk başarısını 31 Ocak -1 Şubat 2009 Tarihinde Burhan Felek Yüzme havuzunda gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonasında madalyaların çoğunu alıp şampiyonluğa ulaştı. Fenerbahçe Spor Kulübü bu branşta ulusal takıma en çok sporcu veren kulüp konumuna erişirken 2011 yılında milli takım aday kadrosuna çağrılan 27 sporcunun 21 sporcusu Fenerbahçe Spor Kulübü olması rekor teşkil etti.

Yüzme Kış okullarının öncelikle amacı; sporla birlikte sağlıklı nesiller yetişmesi için çocuk ve gençlere en doğru şekilde yüzme öğretmek bunu öğretirken yüzme sporunu sevdirmektir. Daha sonra yüzme sporuna gönül veren yetenekli çocukları alt yapı takımlarımıza dâhil ederek ileride Fenerbahçe Spor Kulübüne ve Türk sporuna yeni ve başarılı sporcular kazandırmaktır, ileride olimpiyatlarda Dünya ve Avrupa şampiyonalarında ülkemizi temsil edecek, yetiştirdiğimiz her sporcu bizler için paha biçilmez bir kazançtır.

Yüzme Kış okulları okulların açılmasıyla birlikte hafta sonu birer saat kursiyer programı okulların kapanmasıyla birlikte kış okulu kursiyer programımız bitiyor. Yazın yaz okullarımız 2 dönem olarak profesyonel anaokulu öğretmenleri ve Milli Takım antrenörleri ile birlikte Tam Gün-Yarım Gün olarak devam ediyor.