Kürek Şubesi > Ana Sayfa   www.fenerbahce.org ana sayfasına git
 
- KÜREK ŞUBESİ TEKNİK VE İDARİ KADRO
- BÜYÜK BAYAN SPORCULARIMIZ
- ERKEK TAKIM SPORCULARIMIZ
- 2005 Faaliyet
- Kürek Şubesi 2006 Faaliyetleri
- İletişim Bilgileri
- Kürek Şubesi 2008 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi 2007 Faaliyet Bilgileri
- Kürek Şubesi 2009 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi Tesisleri
 

 

18.12.2007
Kürek Şubesi 2007 Faaliyet Bilgileri

FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ KÜREK ŞUBESİ
2007 FAALİYET RAPORU

 
2007 yılı ocak ayı itibarı ile çalışmalarına aralıksız ve başarıyla devam eden kürek takımımız ay içinde Ömerli barajı tesislerinde yaptığı antrenmanlarla 27 – 28 Ocak 2007 tarihinde Adana'da yapılan Uzun Mesafe Kürek yarışlarına hazırlanmış ve iştirak etmiştir. Sadece küçük tekne kategorisinde yapılan bu yarışlarda ekiplerimiz üstünlüklerini göstermiş ve büyükler kategorisinde girmiş oldukları tüm yarışları kazanmışlardır. 28 Ocak 2007 tarihinden itibaren genç ve yıldız erkek takımları Fethiye'de yapılacak olan Akdeniz Kupası yarışlarına hazırlanmak üzere Fethiye'de kampa girmişlerdir.

Şubat ayını iyi bir hazırlık dönemi olarak geçiren takımımız 10 – 11 Şubat 2007 tarihlerinde Fethiye'de yapılan Uluslararası Akdeniz Kupası Yarışlarına iştirak etmişlerdir. Bu yarışta büyük bir başarı gösteren takımımız toplamda 10 birincilik alarak rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağlamış ve Akdeniz Kupasını kulübümüze kazandırmıştır.
Mart ayı içinde antrenman ve kamp çalışmalarını hızlandıran takımımız büyük A takımı sporcularından Mete Yeltepe ve Hasan Özcan'ı Sırbistan milli takımı ile kamp yapmaları amacı ile Sırbistan'ın Kotor şehrine göndermiştir. On beş gün süren kampta sporcularımız uluslararası düzeydeki sporcularla beraber antrenman yapmış ve kendi performanslarını kıyaslama şansını yakalamışlardır.  31 Mart 2007 tarihinde Fethiye'de yapılan milli takım seçme yarışlarına katılan takımımız büyük bir başarı göstermiş ve seçmeler sonucunda Türk Milli Takımı'na 16 sporcu veren Fenerbahçe Kürek Şubesi, Milli Takım'ın iskeletini oluşturmuştur. Seçme sonucunda kampa giren Milli Kürekçilerimiz, ülkemizi Gençler kategorisinde temsil etmek üzere 14 Nisan 2007 tarihinde Hırvatistan/Zagreb'e ve Büyükler kategorisinde temsil etmek üzere 21 Nisan 2007 tarihinde İtalya/Piediluco'ya gitmiştir. Milli Takım'a seçilen toplam 30 kürekçinin 16'sı Fenerbahçe'den olurken, antrenörlerimiz Bahadır İşseven, Georgy Kaytzanov ve Burkay Günay da kamp süresince ve yarışlarda Milli Takım kadrosunda görev yapmışlardır.
2007 yılı mayıs ayı itibarı ile çalışmalarına aralıksız ve başarıyla devam eden kürek takımımız ay içinde Ömerli barajı tesislerinde yaptığı antrenmanlarla 5-6 Mayıs 2007 tarihlerinde Sapanca Kırkpınar parkurunda yapılan GSGM kupası kürek yarışlarına hazırlanmış ve iştirak etmiştir. Bu yarışlarda kürek takımımız rakiplerine karşı büyük bir üstünlük göstermiştir.
GSGM Kupası yarış sonuçlarına göre;

Fenerbahçe  15 birincilik
Şişecam  3 birincilik
Sakarya  3 birincilik
Hereke  2 birincilik
Fethiye  2 birincilik
Beşiktaş  1 birincilik
Galatasaray  1 birincilik
ODTÜ  1 birincilik
Bu sonuçlara göre en fazla birincilik alan Fenerbahçe, GSGM kupasının sahibi olmuştur.
Fenerbahçe kürek takımı haziran ayı içinde Sapanca'da yapılan Türkiye Kupası Kürek Yarışları'na damgasını vurarak 22 kupanın sahibi oldu. Sapanca'da gerçekleştirilen ve 3 gün süren Türkiye Kupası kürek yarışlarında Fenerbahçe kürek takımı toplamda elde ettiği 22 kupa ile birinci sırada yer almıştır.
13-15 Temmuz 2007 tarihlerinde Sapanca Kırkpınar mevkiinde yapılan Türkiye Şampiyonası kürek yarışlarına 23 kulüp ve 600'ün üzerinde sporcu katıldı.12 kategoride toplam 53 yarışın yapıldığı şampiyonada, kategori şampiyonlukları ve birinciliklerin dağılımı aşağıdaki gibidir.
 
Fenerbahçe:
Büyük B Erkekler (23 yaş altı)
Hafif Kilo Erkekler
Hafif Kilo Erkekler Büyük B
Genç A Erkekler (17-18 yaş)
Genç C Erkekler (13-14 yaş)
Büyük Bayanlar
Hafif Kilo Bayanlar
Genç C Bayanlar (13-14 yaş)
 
Galatasaray:
Büyük A Erkekler
Genç B Erkekler (15-16 yaş)
 
Çayırova Şişecam:
Genç A Bayanlar(17-18 yaş)
 
Fethiye Beleiyesi:
Genç B Bayanlar (15-16 yaş)
 
Toplam 53 yarışın dağılımı:
Fenerbahçe :  27 birincilik
Galatasaray :    9 birincilik
BJK            :    4 birincilik
Sakarya A.Ş. :    3 birincilik
Hereke       :    3 birincilik
Fethiye      :    3 birincilik
Ç.Şişecam  :    2 birincilik
T.D.İ.         :    1 birincilik
Ankara Üni. :    1 birincilik

2007 yılı içinde çalışmalarını devam ettiren kürek şubesi 13-14-15 temmuz 2007 tarihinde Sapanca'da yapılan, 23 kulüp ve 600'ün üzerinde sporcu katıldığı Türkiye Şampiyonası kürek yarışların da kulübümüzü başarı ile temsil etmişlerdir.
12 kategoride toplam 53 yarışın yapıldığı şampiyonada Fenerbahçe kürek takımı 27 yarış kazanarak 8 kategoride şampiyon olmuştur. Bu yarışın akabinde Fenerbahçe kürek takımından 16 sporcu büyükler, ümitler ve genç milli takım kadrosuna seçilmiştir.

26-29 Temmuz 2007 tarihleri arasında İskoçya'nın Strathcly'de şehrinde yapılan ve 40 ülkeden yaklaşık 600 sporcunun katıldığı U23 (Under 23) Dünya Şampiyonasın da Hafif Kilo 1X (Tek Çifte) kategorisinde yarışan sporcumuz Mete Yeltepe B Final yarışında birinci olarak Dünya 7'cisi oldu. Hafif Kilo 2X (İki Çifte) kategorisinde yarışan sporcularımız Hüseyin Kandemir ve Yiğit Saygılıgil B Final yarışında üçüncü olarak Dünya 9'ncusu oldular.
 
26 Ağustos - 2 Eylül  tarihinde Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Dünya Büyükler Kürek Şampiyonası'nda kürekçimiz Neylan Öztürk, C Final de  4. olurken, şampiyonayı Dünya 16.'sı olarak bitirdi. Neylan'ın bu derecesi kürek milli takımımızın şampiyonada  elde ettiği en iyi derece olmuştur.

14 – 16 Eylül 2007 tarihinde Sırbistan'ın Belgrad şehrinde ''2. Belgrad Üniversiteler Arası Kürek Yarışları'' katılan kürek takımımız Cambridge, Oxford gibi kürekte iddialı sekiz üniversitenin arsında 2. olarak gümüş madalya aldı. Bu yıl 2.si düzenlenen yarışa misafir takım olarak davet edilen ekibimizde, 4 büyük A sporcusunun yanında,3 Büyük B ve 2 Genç takım sporcusu yarışmıştır.

30 Eylül 2007 tarihinde kulübümüz tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Fenerbahçe Uluslararası Sprint Regatta Yarışları Fenerbahçe Dereağzı Tesisleri'nde yapıldı. Türkiye'den 8 yurt dışından 5 olmak üzere toplam 13 kulübün mücadele ettiği yarışlar, Büyük Bayan tek Çifte, Genç B Erkek İki Tek, Genç Bayan İki Çifte, Genç Erkek Tek Çifte, Genç Erkek İki Tek, Büyük Bayan İki Çifte, Büyük Erkek Tek Çifte, Büyük Erkek İki Tek, Büyük Erkek İki Çifte Kategorilerinde Gerçekleşti.  Organizasyonda Dünya Şampiyonu ünlü Bulgar kürekçi Alex Alexandrov da kürek çekti. Yarışlarının yapıldığı Sprint Regatta'da günün en önemli yarışı ise veteranlar sınıfından yapılan 8 tek yarışları oldu. 8 Tek Yarışları'nda Fenerbahçe Spor Kulübü Veteranlar 1 Ekibi Birinci sırada yer alırken, Bulgaristan ekibi ise son sırada yarışı tamamlamıştır.