Kürek Şubesi > Ana Sayfa   www.fenerbahce.org ana sayfasına git
 
- KÜREK ŞUBESİ TEKNİK VE İDARİ KADRO
- BÜYÜK BAYAN SPORCULARIMIZ
- ERKEK TAKIM SPORCULARIMIZ
- 2005 Faaliyet
- Kürek Şubesi 2006 Faaliyetleri
- İletişim Bilgileri
- Kürek Şubesi 2008 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi 2007 Faaliyet Bilgileri
- Kürek Şubesi 2009 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi Tesisleri
 

 

2.2.2007
Kürek Şubesi 2006 Faaliyetleri

KÜREK ŞUBESİ

 

• 2006 Ocak ayı itibariyle antrenman sayısını arttıran Fenerbahçe Kürek Takımımız 6 Ocak - 29 Ocak tarihleri arasında genç ve büyük takım sporcularından oluşan geniş bir kadro ile Muğla / Fethiye'de kampa girdi ve faydalı bir kamp dönemi geçirdi.
2006 yılı şubat ayında Fenerbahçe Kürek Şubesi, ilkini 2005 yılında yapılan Ömerli Cup Kürek Turnuvası'nın ikincisinin düzenledi. Sporcularımızın oluşturduğu Büyük A ve Büyük B takımları arasında düzenlenen yarışı bir önceki yarışta kaybeden Büyük B Takımımız aldı.
Mart ayı içinde büyük takım sporcularımız, Avrupa'nın en iyi milli takımlarının kış kampları için tercih ettiği Sırbistan'ın Kotor Gölü'nde kamp yaptılar ve yeni sezon için hazırlıklarını sürdürdüler.
2006 yılı Bahar Kupası Kürek Müsabakaları Sapanca Gölü'nde gerçekleştirilirken, sporcularımız  rakiplerine büyük üstünlük sağladı ve yılın ilk kupasını Fenerbahçe Müzesi'ne getirdiler. Bahar Kupası yarışlarında Kürek takımımız 14 birincilik, Galatasaray 4 birincilik, Hereke Sümer Spor 4 birincilik, kürek takımımızdan 24 sporcu Ay-Yıldızlı forma için mücadele etmek üzere milli takıma çağırıldı.
Nisan ayının başlarında 23.'sü düzenlenen Zagreb yarışlarına 9 milli takım ve 34 kulüp katıldı. Kürek Milli Takımımızda 8 Fenerbahçeli sporcu bulunuyordu.
Kürekçilerimiz Zagreb'de yapılan uluslararası yarıştan altın madalya ile döndü. Hafif kilo iki çifte Yiğit Saygılıgil ve Hüseyin Kandemir'den oluşan takımımız, büyükler sınıfında Final A da 1. olarak altın madalya aldı. İkili, dünya şampiyonu Sloven Pilsar Bine'yi de geçmeyi başardı. İkinci gün yarışlarında genç iki tek ekibi sporcularımız Efe Köroğlu ve Kadir Ünsal 7 ekip arasında bronz madalya kazandı.  Aynı yarışta B ekibi ise 4. olurken, büyükler kategorisinde yarışan Berk Günbatı 6.,  bayan tek çifteci Gizem Özkaya ise yarışı 5. sırada tamamladı.
15 Nisan'da Deniz Harp Okulu Kürek Yarışları'na katılan kürekçilerimiz, Harp Okulu Kupası'nın da sahibi oldu.
Mayıs ayı içinde çalışmalarını sürdüren kürek şubemiz  6-7 Mayıs tarihinde Ankara Gölbaşı Mogan Gölü'nde gerçekleştirilen GSGM Kupası yarışlarında da 1. oldu.
Organizasyonlarda madalyalara adeta ambargo koyan kürekçilerimiz, Sapanca Kırkpınar mevkiinde temmuz ayının başında düzenlenen Büyükler Türkiye Kürek Şampiyonası'nda erkek ve bayanlarda 15 birincilik alarak şampiyon oldu.
22-23 Temmuz tarihinde genç kürekçilerimiz de Fenerbahçeli ağabeylerinin şampiyon olduğu Sapanca'da 10 birincilikle Fenerbahçemize Gençler Türkiye Kupası'nı da getirdiler.
Kürekçilerimiz Belçika'nın Brüksel kentinde yapılan 23 yaş altı dünya şampiyonası'na 5, İngiltere'nin Eton Parkuru'nda yapılan Büyükler Dünya Şampiyonası'na ise 3 sporcuyla katılarak Türkiye'yi ve kulübümüzü temsil ettiler.
Kürek şubemizin yeni sezon için transfer ettiği Sırp sporcular Stojic ve Popovic İngiltere'deki Eton Parkuru'nda gerçekleştirilen iki tek dümencili yarışlarında dünya şampiyonu oldular. Jovan Popoviç, Belçika'daki 23 yaş altı Dünya Şampiyonası'nda iki tek kategorisinde de Dünya 2.'si olma başarısını gösterdi.
Temmuz ayında gerçekleştirilen Türkiye Şampiyonası'nda Çayırova Şişecam adına kürek çeken Ufuk Bulut, Fenerbahçe Kürek Şubesi'nin yeni sezon için renklerine kattığı diğer bir isim oldu.
16 Eylül'de şubemiz, Uluslararası Kürek Federasyonu'nun takviminde yer alan Fenerbahçe Sprint Regata Yarışları'na ev sahipliği yaptı.
Yarışlara Türkiye'den 9, yurt dışından ise 6 takım katılırken, yarışlarda kürekçilerimiz şu sonuçları aldılar:  "Genç erkekler tek çifte Dünya Öner 2. Genç erkekler 2 tek Efe Köroğlu, Kadir Ünsal 1. Büyük erkekler,  2 tek Onur Akatlar, Mehmet İskenderoğlu 2. , Cem Özkan Gökhan Dalgıç 3.,  büyük erkekler 2 çifte Bilgetay Kısacıkoğlu - Atakan Çolak 2., Yiğit Saygılıgil Hüseyin Kandemir 3. oldular. Büyük erkek tek çiftlerde ise Özkan Özdek birinci, Berk Günbatı üçüncü oldu." Yarışlar sonunda düzenlenen kokteyl ise, yelken camiasını bir araya getirdi.
Bayan takımımızda ise Fenerbahçemiz Neylan Öztürk'ü renklerine kattı.
Kürek şubemiz, Bulgaristan'ın Plovdiv şehrinde dokuzuncusu düzenlenen Uluslararası Kürek Yarışları'nda mücadele etti ve 8 ülkeden 21 kulübün katıldığı kürek yarışlarına tek ekiple katılan Fenerbahçe kürek takımımız, büyük erkekler iki tek sınıfında birinci olarak Türkiye'ye altın madalya kazandırdı.
Amerika'da yapılan Head of Charles Boston Kürek Yarışları'nda Fenerbahçe Kürek takımımız sekiz tek ekibi 15:43 derece ile birinciliği elde etmesine rağmen aldığı 30 ceza puanı nedeni ile organizasyonu 59 ekip arasından üçüncü tamamladı ve 5 yıl aradan sonra Türkiye'nin katıldığı yarışlarda iyi bir derece elde etti.
Kürek şubesi antrenörlerimizden Sonat Doğan ve takım menajerimiz Çağlar Özdemir, 2006 yılını başarılarla tamamlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını kaydederken, 2007 yılında da tüm kupaları Fenerbahçe Müzesi'ne kazandırmayı hedeflediklerini ifade ettiler.