Kürek Şubesi > Ana Sayfa   www.fenerbahce.org ana sayfasına git
 
- KÜREK ŞUBESİ TEKNİK VE İDARİ KADRO
- BÜYÜK BAYAN SPORCULARIMIZ
- ERKEK TAKIM SPORCULARIMIZ
- 2005 Faaliyet
- Kürek Şubesi 2006 Faaliyetleri
- İletişim Bilgileri
- Kürek Şubesi 2008 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi 2007 Faaliyet Bilgileri
- Kürek Şubesi 2009 Yılı Faaliyetleri
- Kürek Şubesi Tesisleri
 

 

5.7.2006
2005 Faaliyet

2005 yılı Fenerbahçe Kürek Şubesi açısından ulusal ve uluslararası hedeflerin planlanması ve bu hedeflere yönelik çalışmaların yapılması açısından oldukça verimli sayılabilecek bir yıl olmuştur. Bu sezon içinde kürek şubesi kapsamında hem yönetim hem de sportif alanda birçok faaliyet ve gelişme yaşanmıştır.

Başarılı sporcu yetiştirmeyi kendine ilke edinen şubemiz bu sezon içinde altyapı sporcularının yetişmesi ve gelişimi için yeni bir yapılanma içine girmiş ve yatırımlar yapmıştır. Bir önceki sene başlayan tesisleşme ve gelişim hareketi bu yıl da tüm hızı ile sürmüş gerek Dereağzı gerekse Ömerli Barajı Tesislerimiz Avrupa Kulüplerinde bile bulunmayan niteliklerle donatılmıştır. Kulübümüz tesislerini ziyaret eden yabancı ülke teknik adamları ve sporcular sahip olunan imkanların çok üst düzey olduğunu belirtmişlerdir.

Başarılı yönetim ve kazanılan sportif başarılar basında da yer almış ve Fenerbahçe kürek takımı yıl içinde CNN Türk kanalındaki Spor Express Programı’na canlı yayın konuğu olarak tam kadro katılmıştır. Bu programda Fenerbahçe Kürek Takımı’nın başarılarına ve hızlı yükselişine geniş yer verilmiştir.
2005 sezonu içinde Fenerbahçe Kürek Takımı ulusal ve uluslararası yarışlara iştirak etmiş, yurtiçi yarışların hepsinde rakiplerine karşı tüm yarışlarda ezici bir üstünlük göstermiş, yurt dışı yarışlarında ise kazandığı parlak başarılarla kulübümüzü uluslararası arenada başarı ile temsil etmiştir.
 
ULUSLARARASI SPORTİF BAŞARILAR:
Fenerbahçe kürek takımımız uluslararası arenada isim yapmış başarılı sporcularla yarışarak kendi performanslarını bu sporculara karşı başarı ile ortaya koymuşlardır. Sporcularımız 2005 yılı içinde İtalya ve Slovenya da yapılan uluslararası yarışmalar da çok önemli başarıla kazanmışlardır.

Bu başarılar;
İtalya / Torino: Uluslararası Kürek Yarışları’na iştirak eden sporcularımız katılmış oldukları 5 yarışta 4 altın, 1 gümüş madalya kazanmışlardır.

İtalya / Piedeluco: Uluslararası Kürek Yarışları’na iştirak eden sporcularımız katıldıkları yarışlarda 1 gümüş, 1 bronz madalya kazanarak kulübümüzü başarı ile temsil etmişlerdir.

Slovenya / Bled: Avrupa’da düzenlenen en zor yarışlardan olan Bled yarışlarına 8 ülke Milli Takım düzeyinde (İtalya, Romanya, Macaristan, Avusturya, Slovakya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan Karadağ) ayrıca 43 kulüp takımı katılmıştır. 23 yaş altı takımımızla büyükler A yarışlarına katılmamıza rağmen ekiplerimizin büyük çoğunluğu final A yarışlarına kalmış ve toplamda 1 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak kulübümüzü başarıyla temsil etmiştir.
27 – 30 Haziran tarihinde İspanya’nın Almera kentinde yapılan Akdeniz Oyunları Kürek Yarışları’nda 3 sporcumuz kulübümüzü ve ülkemizi başarı ile temsil etmişlerdir.
ULUSAL SPORTİF BAŞARILAR:
2005 yılında da kürek şubesi başarılarını devam ettirmiş ve yurt içinde yapılan bütün kupa yarışlarını kazanmıştır. Bu sezonda yurtiçinde yapılan yarışlarda Fenerbahçe Kürek Takımı katılmış olduğu tüm kategoriler de açık farkla kazanarak tüm kupaları müzemize götürmüştür. Temmuz-Ağustos aylarında yapılan önemli 4 Ulusal yarışta da kürek takımımız büyük erkeklerde ve bayanlarda, genç erkek ve genç bayanlarda rakiplerine karşı farklı üstünlük sağlayarak Türkiye Kupalarını ve Türkiye Şampiyonluklarını kazanmıştır. 

17 Nisan’da Sapanca’da düzenlenen Milli Takım seçme yarışlarında erkeklerde 9 birincilik, bayanlarda 4 birincilik alarak milli takım kadrosuna seçilen sporcular ülkemizi Belçika’nın Gent şehrinde yapılacak olan yarışlarda temsil etme hakkını kazanmışlardır. Bu yarışlarda toplamda 13 birincilik alan takımımız 3 birincilik alan ezeli rakiplerimize karşı ezici üstünlük sağlamıştır.

04-05 Haziran Ankara Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Kupası yarışlarında erkeklerde 8 birincilik, bayanlarda 2 birincilik kazanan kürek takımımız rakiplerine farklı üstünlük sağlamıştır.

02–03 Temmuz 2005 tarihinde Sapanca’da yapılan Gençler Türkiye Kupası yarışlarında Fenerbahçe 8 birincilik alarak Gençler Türkiye Kupası’nı kazanmışlardır.

09–10 Temmuz 2005 tarihinde Sapanca’da yapılan Büyükler Türkiye Kupası yarışlarında sporcularımız erkeklerde 9 birincilik bayanlarda 4 birincilik toplamda 13 birincilik alarak Türkiye Kupası’nı kazanmış ve rakiplerine karşı büyük bir üstünlük sağlamışladır.
06–07 Ağustos 2005 tarihinde Sapanca gölünde yapılan Büyükler Türkiye Şampiyonası yarışlarında sporcularımız erkeklerde 9 birincilik bayanlarda 4 birincilik toplamda 13 birincilik alarak Türkiye şampiyonu olmuşlardır.

20–21 Ağustos 2005 tarihinde Sapanca’da yapılan Gençler Türkiye Şampiyonası yarışlarında sporcularımız 8 birincilik alarak Türkiye Şampiyonu olmuşlardır. Bu yarışlar sonucunda Balkan Gençler Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden milli takımın % 60’ından fazlasını kulübümüzün sporcuları oluşturmuştur.

2005 sezonunda kürek takımımız yurt içinde yapılan bütün yarışlarda ezeli rakibimiz Galatasaray’a karşı büyük bir üstünlük sağlayarak bütün kupaları kazanmış, Türkiye Şampiyonası’nda 13–6 gibi ezici bir üstünlükle bütün kategorilerde Türkiye Şampiyonu olarak geleneği sürdürmüştür.