Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman Demir Grup Sivasspor Maçını Değerlendirdi

19 Kasım 2017 Pazar

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, Demir Grup Sivaspor karşısındaki 4-1’lik galibiyeti değerlendirdi.

Mücadelenin ardından yayıncı kuruluşa konuşan Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, “İlk dönemlerdeki seviyelerde değiliz. Skoru yakalayana kadar iyi gidiyoruz sonra telaş başlıyor. Yapmamız gereken üstünlük sağlayıncaya kadar an bitip, “Nasıl skoru koruruz” düşüncesi başlıyoruz. Ardından gelgitler başlıyor. Mutlaka da 1 gol yiyoruz. Bu sene şu ana kadarki süreçte bizim adımıza damga vuran şey attığımızdan çok yediklerimiz oldu. 1-1’den sonraki süreç Sivasspor gibi bir takım karşısında isteme karakterinin ve kazanma karakterinin geldiğini gösterdi. Bunu Antalya maçına bağlamamız lazım. İşimiz böylece biraz daha kolaylaşacak zannediyorum.”dedi.

Teknik Direktörümüz Aykut Kocaman, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Benim bu oyundan ne anladığımla, yorumlayanların anladıkları arasında ciddi farklar var. O nedenle olaya kişiler üzerinden bakmıyorum. Olay kişilere gidiyor. Dünyada üst seviye futbol başka türlü oynuyor. Takımlar daha organize ve ne yaptıklarını biliyorlar. Nispeten bir kalite var. Ama maalesef futbol dünyada başka türlü oynanıyor.

Son olarak Roberto Soldado’nun performasını değerlendiren Aykut Kocaman, “Soldado adına çok sevindim. Karakter olarak çok iyi. Arkadaşlarıyla uyumu çok iyi. Müthiş bir kariyer. İhtiyacı olan şey atmak ve atabilmek. Kendine olan güveni yakalayabilmekti. Umarım kendisine katkı olur. Beklentileri karşılama anlamında sıkıntı olacağını sanmıyorum.”ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI

“11 haftalık süreçte mutlaka gol yiyoruz ve bugün de böyle oldu. Skoru alana kadarki süreç daha dengeli ve ne yaptığını bilen bir seviyedeyken golü attıktan sonraki süreç oyundan vazgeçip uzun toplara dönen bir takıma doğru döndük. İkinci yarının başımda mutlaka dikkat etmemiz gereken şey, söylediğimiz yerlerdeki top kaybından gelen bir gol. Ondan sonraki süreç tedirgin hal ama burada şunu söylemem gerekiyor; taraftarın o anlardaki sahaya yansıttığı enerji, özellikle Kayserispor maçından sonraki olumsuz enerjinin geri gitmesiydi.  Takıma çok faydası oldu. O enerjinin yardımıyla süreç lehimize gelişti. 2.golü bulduktan sonraki süreçte rakibimizin de eksik kalmasını iyi değerlendirdik.  Galatasaray’ın mağlup olduğu, Beşiktaş’ın puan kaybettiği haftada üst sıralar için çok kuvvetli olmasa en azından umut verici bir adım attığımız için son derece sevinçliyim.”

“Aslında bu dönemle ilgili bir basın toplantısı yapmayı da düşündüm. Ancak süreci olağan seyrine doğru bırakmanın daha doğru olacağını düşünerek biraz geri çekilerek olayları izleme noktasına geldim. Duygularım, düşüncelerim ve davranışım netti. Düşündüğünüzden de farklı değildi. Ancak öbür taraftan iki şey öne çıktı. Bir tanesi, Alanyaspor maçından sonra benim yaptığım açıklama. İkincisi de,  hakikaten zor bir dönem ve en zor dönemlerinden bir tanesinde bir işe başlamışken her şeye rağmen en azından sonuna kadar götürme durumu ya da güvenenleri yarıda bırakmama durumu öne çıktı. Kendi ilkelerimin dışına da çıkarak devam etmenin daha doğru olduğunu düşündüm. Süreç bu. Bütün duygularım, düşüncelerim bu. Milli maç arası vardı ve Salı günü milli takımlara gitmeyen 9 oyuncuyla bıraktığımız yerden devam ettik. Halen de öyle devam ediyor. Olağan seyrine bıraktım.”

“Hayatın ne getirdiği bilinmezlerle dolu. O yüzden tekrar bağlayıcı bir cümle kurmak istemiyorum.  Çok fazla söyleyecek bir şey yok çünkü.”

“Şu andaki oyuncu profilimiz pek çok yere döndürmeyi sağlıyor. Ancak diğer taraftan da çift forvete dönmeyi bazı oyuncuları kendi pozisyonlarından iterek yapabilirim. Kafamdaki şey Soldado ile Jannsen’i bir araya getirmek ya da 3 forvete dönmekten ziyade kalan şu 5 maçı kazanacak enerjiyi ortaya çıkartmaya çalışarak, önce üst grupla puan farkımızı bir şekilde minimuma indirebilmek. Ardından devre arasında biraz daha öngörülebilir hale getirebilmek.”

“Sondan cevaplayarak başlayayım. Bunu söylemek için erken. Antalyaspor maçını mutlaka bağlamamız gerekiyor.  Özellikle skoru aldıktan sonraki koruma kaygısı ciddi anlamda telaşlı bir oyuna doğru götürüyor. İşin birinci bölümü umarım bunu bir şekilde gidermiş oluruz. Şanssızlık dediğim şey bilmediğimiz olaylardır. Ancak diğer taraftan bu durumu izah etme haline girdiğimiz andan itibaren büyük takımların genel durumlarına bakıyorsunuz. Bugün de ikinci gol öncesinde sanki şu andaki gidişatımızı değiştirecek bir vuruş yaptı gibi gözüküyor, Soldado. Umarım öyle olur. Başkanın konuşması her zaman takımlara olumlu etki sağlar. Başkan toplantı yaptı oyuncularla ve mutlaka olumlu etkisi oldu.”

“Şu andaki durum, Osmanlıspor maçın öncesindeki durum gibi. Son derece yoğun bir şekilde işimize odaklanarak devam ediyoruz. Süreç daha fazla oyunculardan ziyade yönetim ve belki de Fenerbahçe’nin diğer unsurları için geçerliydi. Bunun içinde medyada var.”

“Benim anlattığımla sizin gördüğünüz arasında fark olabilir. Esas problemimiz bizim hamlelerimizde özellikle oyun içindeki hamlelerimizde kontrolün bizde olduğunu görürdünüz ancak bu kadar bireysel hatanın olduğu ve bunun da sonuçlara yansıdığı bir yerde şunu ya da bunu yaptık demek doğru olmayan bir açıklama olur gibi gözüküyor. Öncelikle bu oyunun karşılığını bir şekilde skora yansıtmamız gerekiyor. Maç kazanacak kadar atmasını beceriyoruz ancak bir türlü kalemizi bugünkü gol gibi çok kolay topun girmesini engelleyemiyoruz. Bugüne kadarki  yakınacağım en önemli şeylerden bir tanesi, bireysel hatalar ve bunların yüzde yüze yakın bir şekilde sonuçlanıyor olması. Bunu çözdüğümüz andan itibaren bakış açısı değişecektir. 12 haftalık periyota damga vuran en önemli şey, özellikle sonucu aldığımız andan sonraki süreç. O süreçte skoru koruma kaygısı daha fazla öne çıkıyor ve bu sefer de benim de istemediğim oyunu terk etme ve dağılma etkili oluyor. Planlı oyundan kaos oyuna doğru dönme artıyor. Özgüveni arttırarak yapabildiğimiz şeyleri biraz daha arttırmak istiyoruz.” 

“Bence her şey bu oyun etrafında dönüyor. Bu oyunda saniye saniye bütün davranışları izliyoruz. Bütün oyuncuların antrenmanlarda, maçlardaki davranışlarını izliyoruz. Oyun ve çevresinde, oyucunun benimle problemi olursa olur, benim hiçbir oyuncuyla problemim olmaz. Son derece netimdir. Eğer oyuncular oyunun dışına taşıyorlarsa herkesle problem yaşamaya başlarız. Ama oyunun dışına taşmayan ve istediklerimizi yapmaya çalışan kim olursa olsun herkese de kapı açıktır.  Bireysel olarak çatışma altına girmenin anlamsız olduğunu düşünüyorum. Aynı çatı altında birbirimizi geliştirmek ve yukarı çekmek zorunda olan insanlarız. Buna Mehmet Topal da dahil diğer oyuncular da. Genel olarak bunu söyleyebilirim.”