Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi

11 Ocak 2017 Çarşamba

Teknik Direktörümüz Dirk Advocaat, Antalya’da, Takımımızın kamp yaptığı otelde düzenlediği basın toplantısında açıklamalar yaptı, soruları yanıtladı.

Advocaat, transfer dedikodularından, oyuncularımızın son durumlarına kadar birçok konuya açıklık getirdi.


Sözlerine “Bu güzel mekana hepiniz hoş geldiniz. Oyuncularımıza da bu cümleyi kurdum. Şikayet edecek hiç bir şey yok burada. Harika bir tesis, harika zeminler. Kampımızı en iyi otellerden birinde geçirdik. Şartlar çok iyiydi. Buradaki olanaklarla ilgili bir şey söyleyemeyiz. Maxx Royal’de bulunmaktan memnunuz” diye başlayan Dirk Advocaat, ancak her şeyin bu hafta sonu ligin ikinci yarısıyla başlayacağını belirterek, “Şu ana kadar çok fazla isim yazılıyor çiziliyor ama şu ana kadar sadece 1 oyuncuyu kadromuza dahil ettik. O dedikodularda geçenlerin çoğu buraya gelemeyecek. Kimin buraya geleceği de sadece bize bağlı değil, oyuncu getirmek de kolay değil” dedi.
 

Hakemler hakkındaki bir soruyu Advocaat, “Aslında biz teknik direktörler olarak aynı zamanda hakem olmak da durumunda kalıyoruz ve hakemliğin çok zor olduğunu görüyoruz. Bazen sizin yanınızda oluyorlar, hoşunuza gidiyor bazen de karşınızda oluyorlar. Onlarla ilgili bir şey söylemek zor. İşleri çok zor ve işlerine saygı duyuyoruz. Saygıdeğer insanlar olduğunu düşünüyorum. Bence hakemlerle ilgili konuşmak doğru değil, takımı konuşmak daha önemli bizim için” diye yanıtladı.
 

Takımın gelecek planlarıyla ilgili olarak İdari Menajerimiz Hasan Çetinkaya ile sürekli bir fikir alışverişinde olduklarını belirten Advocaat, “Çetinkaya gecesini gündüzüne katıyor, doğru dengeyi katacak oyuncuyu sağlamak için. Yapacağımız bir transferde elimizdeki oyunculardan daha iyisini getirmezsek bir anlamı yok. Hala iyi oyuncular almaya çalışıyoruz. Zor ama getirmek içi elimizden gelen çabayı göstermeye çalışıyoruz. Benim durumumla ilgili konuşmak için ise hala erken” dedi.

 

Mehmet Ekici transferi hakkında ise Advocaat, “Bildiğiniz gibi biz Trabzon’dan Mehmet Ekici’yi almak istiyoruz. Onlar da bizden Aatıf’ı almak isitiyorlar. Ama Aatıf’ın düşüncesi farklı. Ona saygı duyuyoruz. Bundan sonra ne yaparız bilmiyorum ama Aatıf, kulübün verdiği karardan farklı düşüncede ve ben bunu anlıyorum: kendisi buraya geldi, kadroya katıldı. Farklı bir durum gelişmezse buruda kalır. Çünkü hala iyi bir oyuncu” diye konuştu.
 

Advocaat, “Emenike’nin başka bir kulüp bulmasa için onun için de bizim için de daha iyi olur. Benim teknik direktör olarak yapım, bu olursa şu olursa diye düşünmemektir. Fernandao oynayacak durumda Robin van Persie dedesiyle ilgili bir durumdan dolayı Hollanda’ya gitti. Elimizde Lens var. Gerekirse Lens de orada oynayabilecek bir futbolcu. Moussa Sow, 2-3 hafta sonra kadromuza katılacak .Çok fazla ‘Eğer’ kelimesi arkada kullanmayı ben doğru bulmuyorum. Bugüne kadar da hep böyle yaptım” dedi.

 

Türkiye Liginin çok kaliteli bir lig olduğunu söyleyen Advocaat, “Öncelikle herkese taktirlerimizi sunmak istiyorum. Gittiğimiz her şehirde çok güzel statlar görüyoruz. Deplasman maçlarında  statların ne durumda olduğunu görüyoruz. Çok güzel imkanlarda futbol oynuyoruz. Bu da Türkiye liginin çok güzel iyi imkanlarda olduğunu ispatlıyor. Ligin alt tarafındaki takımlar da sizi mağlup edebiliyor. Zorlu bir ligde oynuyoruz. Biz Türkiye’de de çok iyi imkanlar, tesisler görüyoruz. Fenerbahçe olarak biz hala daha çok taraftarı yanımıza çekmek, stadımıza çekmek istiyoruz. Türkiye’de olmaktan mutluyum” diye konuştu.
 

“Ben şampiyonluk için buradayım. En önemli sebep de bu” diyen Advocaat, “Oyun sistemimize, takımımızdaki oyuncuların özellikleri ve kalitelerine göre karar veriyoruz. Kadromuzda önde hızlı oyuncularımız var. Bu bizim en iyi karakterimiz. Bu tarz karaları böyle alıyoruz. Attığımz ve yediğimiz gol sayısı da bu nu gösteriyor. Sistemi değiştirmek istiyorsanız yeni oyuncular almalısınız. Oyuncuların özelliğidir sizin nasıl bir oyun oynayacağınıza karar veren” ifadelerini kullandı.

Van der Wiel ve Emenike konusunun bir kez daha sorulması üzerine Advocaat, “Her iki oyuncumuz için de aynı durum geçerli. Bahsi  geçen iki oyuncu da yeni bir kulüp bulursa daha iyi olacaktır. Bizim, Fenerbahçe için oynama arzusu içindeki oyunculara ihtiyacımız var. Bunlar bunu üstlenmedi. Ayrılırlarsa iyi olur. Hala daha bir orta sahaya ihtiyacımız var. Aynı tip oyuncular var. Bizim Trabzonspor’daki  gibi bir oyuncuya ihtiyacımız var. O da buraya gelmek istiyor. Motivasyonunu kendi sağlayan oyuncu daha iyidir. Motivasyon kendinden sağlanmalı. Çünkü her zaman hocadan bekleyemezsiniz motivasyon sağlamasını” diye konuştu.

Türkiye Kupası’nda çok maç oynamaktan yakınan tecrübeli hoca, “Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaptığı doğru işler var. Ancak bir konuda merakımın  giderilmesini istiyorum. Biz neden hala Kupada iki maç oynamak zorundayız. Her şeyin belli olacağı bir dönemde, biz bir de Türkiye Kupası maçlarına çıkacağız. TFF’nin bu konuyu bir düşünmesi gerekiyor. Ya daha sonra oynayabiliriz ya da tek maç olabilir. Çünkü her hafta 3 maç oynayarak devam edemezsiniz. Aatıf ve Fernandao Avrupa’da oynayacak durumda. UEFA’ya vereceğimiz yeni liste ancak Ocak sonuna kadar belli olacak. Belki bazı oyuncularımız olacak, bazıları olmayacak. Ama biz, zor takımların olduğu gruptan birinci olarak çıktık. Gruptan lider çıkmamız da bizim kalitemizi anlatıyor. Alma biz hala daha da geliştirmek istiyoruz kendimizi. Bu da önemli bir konu” diye konuştu.

Yiğithan Güveli ve Salih Uçan konusunda ise Advocaat, “Yiğithan’la görüşecekler. Salih’in fizik kondisyonu anlamında iyi dememiz için bu kamp yeterli değil. Yiğithan gelecek vadeden bir oyuncumuz. Fizik yapısına bakarsak kadroda düşünülebilir. Belki şimdi oynaması daha iyi olacaktır. Salih’in hala genç olduğunu söyleyebilirim. Bu takım için her hafta oynayabilecek bir oyuncu olduğunu göstermeli bize. Sadece maçlarda değil, bunu antrenmanlarda da göstermeli. Bu 3 günde her şeyini veriyor görüyoruz. Ancak her gün her hafta bunu göstermeli. Teknik heyete, oynayan oyunculardan daha iyi olduğun göstermeli. Çünkü, biz bu belki daha iyidir diye hiç bir zaman bir oyuncuyu sahaya sürmeyiz. Karar veren oyunculardır aslında. Bazen bana kızıyorlar ama oynama veya oynamama durumları tamamen onların elinde” diye konuştu,
 


Haber ile ilgili diğer fotoğraflar
Basın fotoğrafları

Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi Dirk Advocaat Basın Toplantısı Düzenledi